BM Güvenlik Konseyi'nden Maraş açılımına "kınama" kararı

BM Güvenlik Konseyi'nden Maraş açılımına "kınama" kararı

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Maraş açılımına ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı kınama kararına sert tepki gösterdi... Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Ada’daki gerçeklerle bağdaşmayan, asılsız iddialara dayanan açıklamaları tümüyle reddediyoruz" denildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ta kapalı Maraş bölgesinin bir bölümünün yeniden açılmasına ilişkin, kınama kararı aldı...

Açıklamada, Güvenlik Konseyi’nin önceki kararlarına ve açıklamalarına aykırı olan bu tek taraflı eylemlerden derin üzüntü duyulduğu ifade edildi.

Kararın bir an önce geri alınması ve bölgede gerginliği artıracak tek taraflı hareketlerden kaçınılması çağrısı yapıldı.

Güvenlik Konseyi'nin kınama kararına Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden sert tepki geldi..

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ada’daki gerçeklerle bağdaşmayan ve asılsız iddialara dayanan açıklamaları tümüyle reddediyoruz" denildi.

Türk tarafının tüm iyi niyetine rağmen, Rum kesiminin uzlaşmaz tutumu nedeniyle halen federal çözümde ısrar etmenin artık Konsey'in itibarına zarar verdiği belirtildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da Güvenlik Konseyi açıklamasının Rum tarafının mesnetsiz iddialarına dayandığını kaydetti.

Federal çözüm modelini öngören ve yaklaşık 50 yıl sonuçsuz kalan müzakerelerin tüketildiği ve geçmişte kaldığının inkar edilemeyeceğinin altı çizildi.

Açıklamada yer alan "Kıbrıs halkı" ifadesinin de gerçekleri yansıtmadığı vurgulanarak, "Ada'da Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum olmak üzere iki ayrı halk bulunmaktadır" denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz’daki Kuzey Kıbrıs ziyaretinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte yaptığı açıklamada, "Kapalı Maraş" bölgesinin bir kısmının açılacağını duyurmuş, buna ek olarak Ada'da iki devletli çözüm önerisini yinelemişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz