Prof. Dr. Mehmet Haberal, Dünyayı Buluşturdu

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Dünyayı Buluşturdu

Prof. Dr. Mehmet Haberal, uluslararası bilimsel bir toplantıya daha, Başkent'ten ev sahipliği yaptı.... dünyaca ünlü bilim insanlarını zoom üzerinden buluşturdu... Haberal'ın Kurucusu olduğu Türkiye Organ Nakli Derneği ile Türk Dünyası Transplantasyon Derneği öncülüğündeki toplantının merkezi Kızılcahamam Patalya Otel. 2 gün sürecek uluslararası sempozyumun gündemi; karaciğer tümörleri ve transplantasyon...Ülkelerindeki gelişmeleri aktaran bilim insanlarının Teşekkürleri ise pandemi dönemi dahil katkısını hiç esirgemeyen, toplantılarla iletişimi güçlendiren Prof. Dr. Haberal'a idi....

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İran, Rusya, Mısır ve daha fazlası....

Prof. Dr. Mehmet Haberal, dünyayı zoom üzerinden Başkent Ankara'da buluşturdu...

Türkiye Organ Nakli Derneği ile Türk Dünyası Transplantasyon Derneği öncülüğündeki uluslararası sempozyumun başlığı; Karaciğer tümörleri...

Toplantıya Türkiye’den katılan bilim insanları Kızılcahamam Patalya Termal Otel'de buluştu.

100'ü aşkın bilim insanı ise pandemi nedeniyle videokonferans yoluyla katıldı...

Açılış konuşmasını Prof. Dr. Mehmet Haberal yaptı... 'Karaciğer tümörleri ve transplantasyon'u, Dünya ve Türkiye'deki gelişmeleri ele alarak anlattı.

Haberal, Eylül Ayındaki MEsot ile 2022 ve 2024 Dünya Organ NAkli Derneği Kongrelerine de tüm meslektaşlarını davet etti.

İlk oturumda; İlk bilimsel sunumu ABD'den Prof. Dr. Nancy Ascher (NENSİ EŞHIR) yaptı.

Ardından İran Shiraz'dan Prof. Dr. MAlek - Hosseini (MALEK HÜSYİN) bağlandı salona...Ortadoğu'daki deneyimlerini aktardı.

ABD'den eski Roma Belediye Başkanı Prof. Dr. Ignazio Marino ise iyi huylu karaciğer tümörlerinin tedavisinde karaciğer transplantasyonunun rolünü anlattı.

İngiltere'den katılan Prof. Dr. Peter Friend ise sunumunda Karaciğer kanseri tedavisinde İzole hepatik kemoperfüzyon yönteminden bahsetti.

Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nden Prof. Dr. Fatih Boyvat ile Prof. Dr. Handan Özdemir ise dünyada en çok görülen kanser türleri arasında yer alan

Hepatosellüler karsinomun radyolojik ve patalojik yönlerini değerlendirdi.

Fokal karaciğer lezyonu olan sirotik hastalarda hepatosellüler karsinomun doğru teşhisi günümüzde en önemli konulardan biridir.
hepatosellüler karsinom tedavisinde karaciğer biyopsisi tedavinin önemli bir parçası olacaktır.

Prof. Dr. Mehmet Haberal da soru ve görüşleriyle bilimsel sunumlara katkı verdi.

Sempozyumun 2. oturumunda ise ilk sunumu ABD'den Prof. Dr. Andrew Cameron yaptı. Johns Hopkins'deki deneyimlerini aktardı.

Başkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Figen Özçay ise Siroz için "17 Yıllık Pediatrik Karaciğer Nakli Deneyimi ve Hepatoselüler karsinoma" başlıklı sunumunu yaptı.

20 yıllık bir başka deneyimi ise Mısır'dan Prof. Dr. Refaat Kamel (rıfat kamel) anlattı.

Başkent ÜNiversitesi'nden Yardımcı Doçent Emre Karakaya; Nakil Sonrası Hepatosellüler Karsinom Nüksünün Tedavisini konu alan sunumu yaptı.

2. oturum Rusya'dan Prof. Dr. Murad Novruzbekov'un sunumuyla sona erdi....

Prof. Dr. Haberal, meslektaşlarını tebrik etti....

Son oturumda; ABD'den Prof. Dr. Ahmet Gürakar, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nden Prof. Dr. Güler Yavaş, Nomingerel Tseveldorj, Rusya'dan Prof. Dr. Murad Novruzbekov bilimsel sunumlarını yaptı....

Sempozyumun sonunda Prof. Dr. MEhmet Haberal, organ naklinin önemine bir kez daha çekti, tüm katılımcılara teşekkür etti....

Uluslararası sempozyum, bilimsel sunumlarla, Patalya Termal Otel de çevrimiçi olarak devam edecek....

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz