Ürdün'de Darbe Girişimi İddiası

Ürdün'de Darbe Girişimi İddiası

Darbe girişimi iddiasıyla ev hapsine alınan Ürdün eski Veliaht Prensi Hamza bin Hüseyin, Kral 2. Abdullah'a bağlılığını vurgulayan bir mektup imzaladı... Amerika Birleşik Devletleri de Ürdün Kralı'na desteğini bir kez daha yineledi...

Ürdün'ün eski Veliaht Prensi Hamza bin Hüseyin'in Kral 2. Abdullah'a bağlılığını teyit eden bir mektuba imza attığı bildirildi.

Kraliyet Divanı'ndan yapılan açıklamaya göre Hüseyin, "Kral'a ve Ürdün Haşimi Krallığının anayasasına sadık kalacağım. Her zaman Kral'ın ve Veliaht Prens'in destekçisi olacağım" dedi...

Genelkurmay Başkanlığı da silahlı kuvvetler ve emniyet güçlerinin ülkesinin güvenliğine, Krallığın istikrarını bozmaya yönelik her türlü tehdit ile mücadele edeceklerini açıkladı.

Birleşmiş Milletler ise Ürdün'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildirdi... Yapılan açıklamada Ürdün'ün, barış, güvenlik ve istikrarının, kritik öneme sahip olduğu belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri de Ürdün Kralı'na desteğini bir kez daha yineledi...

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki (Cen Saki), "Ürdün Kralı 2. Abdullah Amerika Birleşik Devletleri'nin kilit bir ortağıdır ve ona desteğimiz tamdır" açıklamasında bulundu.

Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı ise ülkede darbe girişimi iddiasıyla bazı üst düzey kişilerin gözaltına alınmasının ardından "dış müdahaleye kesinlikle karşı olduklarını" açıkladı.

3 Nisan'da, eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ve çok sayıda eski üst düzey yönetici darbe girişimi iddiasıyla gözaltına alınmıştı...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz