Tatvan'da Askeri Helikopter Kazası:

Tatvan'da Askeri Helikopter Kazası:

Bitlis'in Tatvan ilçesinde düşen askeri helikopterle ilgili yeni açıklama, Milli Savunma Bakanlığı'ndan geldi. 11 şehidin verildiği helikopter kazasının, hava koşullarının ani değişimi sonucu meydana geldiği açıklandı; "Helikoptere yönelik hava şartları dışında herhangi bir dış etkinin olmadığı değerlendirilmektedir" denildi.

4 Mart'ta Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere havalanan Cougar tipi askeri helikopterin düşmesi sonucu 11 asker şehit olmuş, 2 asker yaralanmıştı.

Türkiye'yi yasa boğan olayın ardından Milli Savunma Bakanlığı, kaza kırım ekibi incelemelerini tamamladı. Bakanlıktan açıklama geldi.

Milli Savunma Bakanlığı'nda yapılan basın bilgilendirme toplantısında, olayın meydana gelmesinde helikopterden kaynaklanan bir nedenin olmadığı, hava şartları dışında bir dış etkinin de bulunmadığının altı çizildi.

Kazanın ardından Couger tipi askeri helikopterler tartışmaya açılmıştı. Bakanlık bilgilendirmesinde bu konuya da yer ayrıldı.

Bakanlık bilgilendirmesinde helikopterlerin bakımlarının yapıldığı ve idari görevlerde kullanılmaya devam edildiği kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında terörle mücadeleye ilişkin de bilgi verildi.

Açıklamada, Suriye Harekat alanlarındaki operasyonlara da yer verildi.

Öte yandan, güvenlik kaynakları Cerablus ve EL Bab'ın güneyine yönelik hafta sonu yapılan füze saldırısına ilişkin "rejmi bölgelerinden atılan füzelerle yapılan bir saldırı söz konusu" değerlendirmesinde bulundu.

Güvenlik Kaynaklarının açıklamasında, "400 veya 500 kilogramlık bilastik füzelerin özellikle sivillerin bulunduğu bölgelere atılması insani açıdan doğru değil, konuyu takip ediyoruz" denildi.

Milil Savunma Bakanlığı, Ege ve Doğu Akdeniz'e ilişkin de bilgi verdi, hedefte yine provokatif tavırları nedeniyle Yunanistan vardı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz