Avrupa Birliği: "Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulunabilir"

Avrupa Birliği: "Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulunabilir"

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türk ve Rum liderlerle yaptığı görüşmelerden sonra Kıbrıs sorununa, kolay olmasa da çözüm bulunabileceğini söyledi...

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü.

Görüşmelerin ardından açıklama yapan Borell, Kıbrıs çözüm sürecinin Birleşmiş Milletlet himayesinde yeniden başlaması gerektiğini kaydetti.

Borell, "Kolay bir süreç olmayacaktır ancak tüm Kıbrıslıların, Avrupa'nın ve bölgesel istikrarın çıkarı için sorun çözülebilir" dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'ın, nisan ayında İsviçre'de düzenleyeceği toplantıda tarafların ortak müzakere zemininde buluşup buluşamayacağı ele alınacak.

Avrupa Birliği, tarafların yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ile İngiltere'nin katılacağı toplantıda gözlemci olarak bulunmak istiyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, talebe ilişkin "Cenevre'de gerçekleşecek görüşmelere AB'nin gözlemci statüsüyle katılmasının doğru olmayacağını, bunu onaylayamayacağımızı söyledik.

Çünkü kendilerinin tarafsız olmaları beklenemez" demişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz