TCMB Enflasyon Raporu Tanıtım Toplantısı

TCMB Enflasyon Raporu Tanıtım Toplantısı

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, enflasyon raporu tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda konuştu.Eylül ve Ekim ayında, ekonomik toparlanmanın sürdüğünü söylen Uysal, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12,1 olarak açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bu yılın dördüncü enflasyon raporunun tanıtımı amacıyla toplantı düzenledi. Burada konuşan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı.

Enflasyonun yıl sonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği, 2021 sonunda yüzde 9,4'e gerileyeceği tahmin edilmektedir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para ve likidite politikalarında sıkı duruş olacak önümüzdeki dönemde,

enflasyon gelişmelerini izleyerek politika faizi de olmak üzere elimizdeki tüm araçlarla gerekli adımları atabiliriz..

Uysal, Eylül ve Ekim ayında ekonomik toparlanmanın sürdüğünü söyledi.

Yüksek frekanslı veriler toparlanmanın Eylül ve Ekim aylarında sürdüğüne işaret ediyor. İlave tedbir olmadan pozitif büyüme ihtimali güçlendi. İktsadi toparlanmanın işgücüne olumlu yansımalarını görmeye başladık. Ekonomideki toparlanmayla işsizlikte

düşüş gösterdi iş ilanlarının arttığını görüyoruz.

Döviz kuruyla ilgili olarak da değerlendirme yapan Uysal, "Zaman zaman döviz kurlarında iktisadi temellerden uzaklaşmalar olabiliyor. Makro ekonomik temellerle uyumlu bir noktaya gelmesini öngörüyoruz. " dedi.

Uysal, faiz tartışmalarına da değidi; Politika faizinde değişiklik yapmak bizim elimizde olan bir imkan, yakın geçmişte kullandık, yine kullanabiliriz.Hala sıkılaştırma yaklaşımı içerisindeyiz, gerektiğinde her türlü adımı atabiliriz." ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz