Etiyopya, Sudan Ve Mısır Arasındaki Baraj Sorunu

Etiyopya, Sudan Ve Mısır Arasındaki Baraj Sorunu

Etiyopya, Sudan ve Mısır arasındaki baraj sorununa çözüm arayışları sürüyor.. Nil Nehri sularının kullanımı konusunda krize yol açan Hedasi Barajı'na ilişkin üç ülke arasındaki müzakerelerin yeniden başlayacağı bildirildi. Kararın, Mısır'ın Etiyopya'daki Barajı bombalayabileceğini söylemesinin ardından gelmesi ise dikkati çekti.

Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa'dan, Hedasi Barajı krizine ilişkin bir açıklama geldi..

Ramaphosa, sorunun tarafı olan Etiyopya, Sudan ve Mısır'ın liderleriyle yaptığı görüşme sonrasında müzakerelere 7 haftalık aranın ardından devam edilmesi kararı aldıklarını duyurdu.

Ramaphosa, devam kararının üç tarafın da, Hedasi Barajı meselesinin barışçıl çözümü için ortaya koyduğu güçlü irade ve kararlılığının göstergesi olduğunu kaydetti.

Kararın, Mısır'ın Etiyopya'daki Hedasi Barajı'nı bombalayabileceğini söylemesinin ardından gelmesi dikkati çekti.

Hedasi Barajı'nın inşasına başlanmasıyla bölgedeki ülkeler arasında Nil Nehri suyunun kullanımı konusunda çıkan anlaşmazlık, birçok uluslararası aktörün devreye girmesine rağmen çözüme kavuşturulamadı.

Elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 90'ını hidroelektrik santrallerinden sağlayan Etiyopya, Afrika'nın en büyüğü olacak Hedasi Barajı ile enerji açığını kapatmayı amaçlıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz