Ermenistan Bir Kez Daha Ateşkesi İhlal Etti

Ermenistan Bir Kez Daha Ateşkesi İhlal Etti

İnsani ateşkesi ihlal eden ve sivillere yönelik saldırılarını sürdüren Ermenistan, cephede ağır kayıplar veriyor. Berde bölgesine yönelik misket bombalı saldırıda 4 sivil hayatını kaybetti... Başta Türkiye olmak üzere komşu ülkeler ise Dağlık Karabağ sorununun çözüm için diplomatik kanalları zorluyor...

Ermenistan 3'üncü defa insani ateşkesi ihlal etti.

Sivilleri hedef alan Ermenistan, Azerbaycan'ın Berde kentine bağlı Karayusuflu köyü'nü misket bombasıyla vurdu. Saldırıda 4 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

Saldırıya, Azerbaycan'nın yanıtı sert oldu.

Azerbaycan; Ağdere, Hocavend, Fuzuli, Zengilan ve Gubadlı bölgelerinde yönelik harekatını yoğunlaştırdı.

Azerbaycan ordusu, Ermenistan güçlerinin saldırı girişimlerini engelledi, ağır kayıplar veren Ermeni askerleri geri çekildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun 1 uçaksavarı, 3 Grad füze sistemi, çok sayıda obüs ve askeri aracının imha edildiği belirtildi..

Erivan'ın, işgal altındaki Azerbaycan bölgelerine asker göndermekte zorlandığı, çok sayıda sözleşmeli asker ve polisin cepheye gitmeyi reddettiği kaydedildi.

Cephedeki durumun Azerbaycan ordusunun kontrolünde olduğu ifade edildi.

Bölgede çatışmalar devam ederken diplomasi trafiği de hızlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. İkili, Dağlık Karabağ sorununun çözümüyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın gündeminde de Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışma vardı.

Trump, ateşkesin Ermenistan tarafından ihlal edilmesini 'hayal kırıklığı' olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşı Bakanı Ceyhun Bayramov ile görüştü. İki bakan, cephedeki son durumu ve diplomasi alanındaki gelişmeleri değerlendirdi.

İran ise Dağlık Karabağ sorunun çözümü ile ilgili bir öneri hazırladığını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, söz konusu öneriyi önümüzdeki günlerde Azerbaycan ve Ermenistan hükümetlerine sunacaklarını söyledi.

Zarif, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde yaşanan sorunun barışçıl diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğinin altını da çizdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz