Madenci Hükümete Seslendi

Madenci Hükümete Seslendi

Türk-İş, Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye devam eden tartışmalı torba yasa teklifine karşı, 81 ilde açıklama yaptı. Konfederasyon temsilcileri, Zonguldak'ta da Madenci Anıtı'ndan hükümete seslendi.

Türk-İş Konfederasyonu, Meclisi Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye devam eden ve kıdem tazminatını da kapsayan torba yasa teklifine karşı 81 ilde sokağa çıkma kararı aldı...

Zonguldak'ta da sendika temsilcileri, Madenci Anıtı önünden hükümete seslendi; "İşçinin düzenlemeye vereceği yanıt, mücadeledir" dedi.

Basın açıklamasını yapan Genel Maden İşçileri Sendikası Mali Sekreteri Volkan Yıldız, düzenlemeye karşı olduklarını söyledi.

Torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi.

"İstihdam paketi" adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir.

25 Yaş altı ve 50 yaş üstündekilere "istihdam kolaylığı sağlayacağı" iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacaktır. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor.

Yıldız, işsizlik fonuna yönelik uygulamayı da eleştirdi.

İşsizlik sigortası fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik, muafiyet, af getirmektedir.

İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. türk-iş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir.

Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır: yapamayacaksınız yaptırmayacağız!

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz