İçişleri Bakanlığı'ndan 29 Ekim Genelgesi

İçişleri Bakanlığı'ndan 29 Ekim Genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgeyle pandemi nedeniyle toplu şekilde kutlamalara izin verilmeyecek. Sadece, kısıtlı sayıda katılım ile vali ve Kaymakam tarafından onaylanan törenler yapılabilecek.

İçişleri Bakanlığı koronavirüs önlemleri kapsamında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde genelge hazırladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’yla ilgili genelgede, "Mülki idare amiri tarafından onaylanan tören ve kutlama programı dışında program düzenlenmesine müsaade edilmeyecek" denildi.

Genelgede, tören ve kutlamaların temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uygun ve büyükşehirlerde 60, diğer illerde 40 kişiyi geçmeyecek sınırlı sayısıda katılımcıyla gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi.

Genelgeye CHP’li vekillerden tepki geldi.

CHP grup Başkanvekili Özgür Özel, Ahlat’ta, Ayasofya’da, iktidar partisi kongrelerinde bulaşmayan virüs, 29 Ekim günü mü bulaşacak” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da mesajında “AK parti mitinglerine yasak yok, Cumhurbaşkanı'nın “keyif çayı” dağıtmasına yasak yok; söz konusu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olunca virüs var” ifadesine yer verdi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ise sosyal medya hesabından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yasaklandığı haberlerini yalanladı.

Çataklı, Cumhuriyet Bayramı'nın pandemi koşullarına uygun şekilde kutlanılmasının istenildiği değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz