Kişi Başına Gelirde 15 Yıl Öncesine Mi Dönülecek?

Kişi Başına Gelirde 15 Yıl Öncesine Mi Dönülecek?

Uluslararası Para Fonu'nun Ekim ayı raporuna göre; Türkiye'nin yıl sonunda ekonomisi yüzde 5 küçülecek ve kişi başına düşen milli gelirde ciddi oranda gerileme olacak. Bu öngörü gerçekleşirse vatandaşların gelir seviyesi 15 yıl öncesine dönecek. Toparlanma için yapısal reformları işaret eden uzmanlar, hükümete acil önlem çağrısında bulunuyor.

Uluslararası Para Fonu'nun açıkladığı ekim ayı raporunda Türkiye'nin ekonomik durumuyla ilgili tahminlere yer verildi.

IMF, Türkiye’de bu yıl kişi başına gelirin, 7 bin 720 dolara gerileyeceğini öngördü. 2005 yılında kişi başına düşen gelirin 7 bin 350 dolar olduğunu hatırlatan uzmanlara göre; bu öngörü gerçekleşirse vatandaşların gelir seviyesi 15 yıl öncesine dönecek.

15 Senedir 10 bin doların altında üstünde son yıllarda altında olmak üzere orta gelir tuzağına takıldı. Orta gelir tuzağına takılan bu ülkeler yeterli yatırım yapamaz. Orta gelir tuzağı bir ülkenin

Bir gelir seviyesinde olması gibi uzun süre kalmasıdır. Temel nedeni büyümenin takılmasıdır ayrıca kur artışları tl'nin aşırı değer kaybetmesi ve ekonomik sorunlardır.

IMF raporunda yıl sonunda Türkiye ekonomisinde yüzde 5 küçülme öngördü ve toparlanmanın ağır olacağını savundu.

Türkiye'nin pandemi sorunu yanında işsizlik enflasyon sanayisizleşme sorunu var. Yüzde 5 büyüme fert başına yüzde 3'lük büyümedir. Türkiye'nin 450 milyar dolar dış borcu var. Bu kadar küçük büyüme ile türkiye net dış borcunu ödeyeyen ülke
durumuna gelemez.

Çözüm için yapısal reformlara işaret eden uzmanlar, özellikle üretimde dışa bağımlılığın azaltılması gerektiğini vurguluyor.

Türkiye'nin yapısal reform gibi köklü reformlara ihtiyaç var. 09:47 üretim ithalata bağımlıdır. İthalat yapamazsanız üretim yapamıyorsunuz. Yapısal reform ithalatın payının düşürülmesi.

Rapora göre düzelme ise 2023'ten sonra...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz