Nasa'nın Uzay Aracından Önemli Adım

Nasa'nın Uzay Aracından Önemli Adım

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin Bennu adlı gök cismine yönelik çalışmalarında önemli bir adım atıldı. 2018 yılında gönderilen uzay aracı, astroide birkaç saniyelik iniş gerçekleştirdi.. Aracın topladığı varsayılan numunelerin Dünya'ya ulaşmasının ise 2023 yılını bulacağı bildirildi..

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın Osirix-Rex aracı, numune toplamak üzere Bennu asteroidine temas etmeyi başardı.

Dünyadan 330 milyon km uzakta bulunan uzay aracından gelen sinyaller, aracın 500 metre genişliğindeki gökcismine planlandığı gibi birkaç saniyelik bir iniş yapabildiğini doğruladı.

Aracın topladığı varsayılan numunelerin Dünya'ya ulaşması ise 2023 yılını bulacak.

Eğer bu ilk inişte numune toplanamadıysa, bilim insanları Osiris-Rex'i bir kez daha asteroit üzerine indirmeyi deneyecek.

Ancak aracın bu kısa sürede asteroit yüzeyinden numune toplayıp toplayamadığı henüz bilinmiyor.

Bennu çok ilkel bir gökcismi. Bilim insanları bu nedenle asteoridin yüzeyindeki kum ve toz parçacıklarının, Güneş ve gezegenlerin 4 buçuk milyar yıl önceki oluşumunun kimyasına ilişkin çok ilgi çekici ipuçları verebileceğini belirtti.

Amerikalı Lockheed Martin şirketinin ürettiği Osirix-Rex, 8 Eylül 2016'da, uzaya fırlatılmış ve 3 Aralık 2018'de Bennu'nun yakınına ulaşmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz