Ermenistan Sivillere Saldırdı

Ermenistan Sivillere Saldırdı

Ermenistan'ın, Azerbaycan'a saldırıları sürüyor... Ermeni ordusunun Gence ve Mingeçevir kentlerine düzenlediği füze saldırısında 12 sivil hayatını kaybetti.. Saldırıya tepki gösteren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Biz hiçbir zaman sivillere saldırmayacağız. Ermenistan'a savaş meydanında yanıt vereceğiz" dedi... Aliyev, Fuzuli kentinin ise Ermeni işgalinden kurtarıldığını açıkladı. Ermenistan'ın saldırısı, Birleşmiş Milletler tarafından da kınandı.

Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevir kentlerine füze saldırısı düzenledi.

Gence'ye atılan füze, çok katlı binaya isabet etti. Onlarca ailenin yaşadığı bina tamamen yıkıldı; çok sayıda sivil enkaz altında kaldı. 2'si çocuk 12 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi yaralandı. Saldırıda ayrıca 20 ev daha yıkıldı...

Ermenistan ordusunun, Mingeçevir kentindeki hidroelektrik santralini hedef alan füzelerinin ise Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği bildirildi.

Azerbaycan ordusu ayrıca Ermenilere ait 7 tank, 2 Grad füze sistemi ve mühimmat taşıyan 10 aracı yok ettiğini duyurdu..

Ermenistan ordusunun 5. Muhrip Alayı 1. Taburunun çok sayıda ölü ve yaralı bırakarak geri çekildiği, 1. Motorize Alayından ise 300 askerin de mevzilerini bırakıp kaçtığı bildirildi. Ayrıca Ermenistan'a ait Su-25 savaş uçağı düşürüldü.

Saldırıya sert tepki gösteren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Biz hiçbir zaman sivillere saldırmayacağız. Ermenistan'a savaş meydanında yanıt vereceğiz" dedi...

"Yoksul Ermenistan bu kadar silahı nereden alıyor? Kim bunlara silah veriyor? Kaçak yollarla silahlar gönderiliyor" ifadelerini kullanan Aliyev, Fuzuli kenti ve 7 köyün Ermeni işgalinden kurtarıldığını da açıkladı.
Fuzuli kentinde, Ermeni işgalinden önce 144 bin Azerbaycanlı yaşıyordu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev de, "Ermenistan yeni füze sistemleri getirdi ve Azerbaycan şehirlerine saldırdı. Ermenistan'ın savaş suçları devam ediyor" açıklamasında bulundu.

Türkiye'den de, art arda tepkiler geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sivillere yönelik füzeli saldırıyı kınadı.

Birleşmiş Milletler de Ermenistan'a tepki gösterdi... Açıklamada, çatışmalardan ve sivil nüfusa etkilerinden derin endişe duyulduğu belirtildi... Sivillere yönelik her türlü saldırı güçlü şekilde kınandı. Ayrıca, taraflara uluslararası hukuk çerçevesinde sivillerin ve sivil altyapının korunması çağrısı yapıldı...

Ermenistan'ın sivillere yönelik saldırılarına batılı ülkelerden ise destek sürüyor...

Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Dağlık Karabağ’daki çatışmalarla ilgili olarak, “Ermenilerin Azerbaycanlıların yaptıklarına karşı kendilerini savunabilecekleri konusunda umutluyuz” dedi.

Yunanistan da, Ermenistan'dan yana olduğunu bir kez daha gösterdi.. Erivan'ı ziyaret eden Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, sözde soykırım anıtına çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz