Doğu Akdeniz Krizi

Doğu Akdeniz Krizi

Avrupa Birliği liderler zirvesinden, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin istediği Türkiye aleyhine yaptırım kararı çıkmadı... Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri aralık ayında yapılacak zirvede yeniden değerlendireceklerini söyledi...

Avrupa Birliği liderler zirvesinden Türkiye aleyhine yaptırım kararı çıkmadı...

Zirvenin ardından konuşan Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı eylemlerde bulunduğunu savunarak, bundan üzüntü duyduklarını ifade etti.

Michel, Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri aralık ayında yapılacak zirvede yeniden değerlendireceklerini söyledi...

Zirvenin sonuç bildirgesinde Türkiye ile ilgili 2 madde yer aldı.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de son arama çalışmalarıyla "tek taraflı ve provokatif eylemlerde bulunduğu" savunuldu ve bundan dolayı Avrupa Birliği Konseyi'nin üzüntü duyduğu ifade edildi.

Maraş'ın statüsüyle ilgili "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarına saygı duyulması" istenen bildiride, Avrupa Birliği'nin Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimiyle dayanışma içinde olduğu belirtildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Akdeniz’de gerilimin düşürülmesi çağrısı yaparak Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde ilerlemenin her iki tarafın da çıkarına olacağını söyledi.

Türkiye'nin Oruç Reis araştırma gemisini tekrar bölgeye göndermesini eleştiren Merkel, bunun gerginlikleri düşürmek yerine daha da artırdığını savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz konusunda Türkiye ile diyaloğa açık olduğunu belirtti.

Macron, Avrupa Birliği'nin, Doğu Akdeniz konusunda Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'a destek olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz