Bolu'da Alt Geçide Çizilen Resimler Kriz Yarattı

Bolu'da Alt Geçide Çizilen Resimler Kriz Yarattı

Bolu'da alt geçitteki Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinin resimleri, kriz yarattı... Resimlerin Karayolları Trafik Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle boyayla kapatılması için başlatılan çalışmalar, vatandaşların tepkisi üzerine durduruldu.

Bolu'da, D-100 karayolunun otogar kavşağı mevkisindeki duvarlara, Bolu Belediyesi tarafından geçtiğimiz mayıs ayında, başta Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve Milliyetçi Hareket Partisinin Kurucusu Alparslan Türkeş olmak üzere Türk siyasi tarihine geçmiş devlet adamlarının portreleri çizildi.

Yaklaşık 5 aydır D-100 karayolu ile TEM Otoyolu'nun kesiştiği kavşakta bulunan alt geçitteki resimlerin, Karayolları Kanunu'na göre yasak olduğu ve sürücülerin dikkatini dağıtarak kazaya sebep olabileceği gerekçesiyle boyayla kapatılması kararlaştırıldı.

Karayolları ekipleri, kavşakta yer alan kütüphane resminin üzerini boya ile kapattıktan sonra kavşağın 4 farklı girişinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk, Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan, Turgut Özal, İsmet İnönü, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Hüsamettin Cindoruk ile İzzet Baysal'ın resimlerinin olduğu bölümü kapatmaya başladı.

Gece yarısı, resimleri kaldırma işlemleri yapıldığı sırada çok sayıda vatandaş ile beraber Bolu Belediyesi yetkileri ve bazı siyasi partilerin yöneticileri olay yerine geldi.
Bölgeye aynı zamanda güvenlik amacıyla çok sayıda polis ekibi de sevk edildi.

Vatandaşlar, karayolları ekiplerinin boyamaması için resimlerin önüne set çekti.

Bolu Valisi Ahmet Ümit de olay yerine geldi.

Resimlerin belediye tarafından izinsiz yapıldığını vurgulayan Vali Ümit, kapatma çalışmalarının durdurulduğunu açıkladı.

Vali Ümit'in açıklamasının ardından bazı vatandaşlar gece boyunca bölgeden ayrılmadı.
Mustafa Kemal Atatürk ve Bolu'nun önemli değeri İzzet Baysal'ın resimlerinin önünde bekleyerek nöbet tuttu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz