42 Yıl Sonra 10 Ekim....

42 Yıl Sonra 10 Ekim....

10 Ekim 1978... 42 yıl önce; Profesör Doktor Mehmet Haberal, Avrupa Transplantasyon Birliği'nden temin ettiği böbrek ile Türkiye'de ilk defa kadavradan böbrek transplantasyonunu gerçekleştirdi... Üstelik o yıllarda ülkemizde transplantasyon konusunda yasal bir düzenleme dahi yoktu... Prof. Dr. Haberal, 3 Haziran 1979'da organ nakli yasasının çıkmasına da öncülük etti... Haberal, ekibiyle birlikte 42 yıl önce atılan tarihi adımı anlattı... Gelinen noktada organ naklini değerlendirdi. Prof. Dr Haberal, Dünya Organ Nakli Derneği'nin 2024 yılında İstanbul'da düzenleyeceği 30. uluslararası kongresine de tüm meslektaşlarını davet etti.

42 yıl önce bugün organ bekleyen hastalar için yeni bir umut ışığı doğdu...

Türkiye'de yeniden yaşam yolculuğunun mimarı Prof. Dr. Mehmet Haberal, 10 Ekim 1978'de Avrupa Transplantasyon Birliği'nden sağlanan böbrek ile Türkiye'de ilk defa kadavradan böbrek transplantasyonunu gerçekleştirdi...

Hacettepe Hastanesi'nde Erol Emeksizoğlu, o böbrekle tutunmuştu yaşama....

Prof. Dr. Mehmet Haberal, 10 Ekim'in 42. Yılında ekibiyle birlikte Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde anlattı o tarihi süreci....

O yıllarda Türkiye'de transplantasyon konusunda yasal bir düzenleme de yoktu...

Haberal, 2 bin 238 sayılı "Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli" yasasının hazırlanıp, 3 Haziran 1979'da yürürlüğe girmesine öncülük etti.

Sonrasında da bir çok ilkin altına imza attı Haberal....

Türkiye canlıdan nakillerde dünyada lider konumda. Ancak kadavradan bağışlar hala yetersiz. Prof. Dr. Haberal, her fırsatta dile getirdiği organ bağışı çağrısını yineledi.

Başhekim Prof. Dr. Adnan Torgay, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Münire Turan, Transplantasyon Bilim dalı öğretim üyeleri ile Organ nakli koordinatörü Hatice Akkoç da 10 Ekim'in önemine dikkati çekti, organ bağışı çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Haberal, yine bir ilke imza atacak...

Dünya Organ Nakli Derneği'nin son toplantısında alınan karar doğrultusunda derneğin 30. Bilimsel Kongresi, Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın 1987 yılında kurduğu Orta Doğu Organ Nakli Derneği'nin önderliğinde, 2024'te İstanbul'da düzenlenecek.

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın ev sahipliğinde gerçekleşecek Kongre, Dünya Organ Nakli Derneği'nin Ortadoğu ve Afrika bölgesinde yaptığı ilk uluslararası etkinlik olma özelliğini taşıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz