Yardım Kuruluşları Atina'nın Sığınmacı Politikasına Tepkili

Yardım Kuruluşları Atina'nın Sığınmacı Politikasına Tepkili

Avrupalı yardım kuruluşları, sığınmacıların insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Yunanistan'ı Avrupa Birliği Komisyonu'na şikayet etti. Başvuru dilekçesinde, Atina hakkında Birlik hukukunu ihlal davası açılması talep edildi.

Atina, çok ciddi suçlamalarla karşı karşıya..

Avrupalı yardım kuruluşları, Yunanistan'ı, iltica başvurusunda bulunan sığınmacılara karşı Avrupa Birliği hukukunu sistematik olarak ihlal etmekle suçladı...

Avrupa Birliği Komisyonu'na başvuran kuruluşlar, Yunanistan'ın sığınmacılara yönelik zorla geri gönderme, Ege Denizi'nde sığınmacı botlarını geri itme gibi uygulamaları hakkında Birlik hukukunu ihlal davası açılmasını talep etti..

Sivil toplum kuruluşları ayrıca iltica prosedürlerinde uygulanması gereken koruma önlemlerinin de aleni bir şekilde ihmal edildiğini hatırlattı... Yunanistan'da yürürlüğe giren yeni iltica reformunun adil bir iltica sürecini neredeyse imkansız kıldığını kaydetti.

İltica başvurusu reddedilen sığınmacıların ret kararı ellerine ulaşana kadar ikinci müracaat hakkı için tanınan sürenin dolduğuna dikkat çekildi... ikinci başvuru hakkının da bu şekilde ihlal edildiği suçlamasında bulunuldu.

Yunanistan'ın, Midilli Adası'ndaki en büyük sığınmacı kampı, çıkan yangın sonucu tamamen yanmış, tarlalar ya da sokaklarda uyumak zorunda kalan 12 bin sığınmacının görüntüleri yoğun tartışmalara ve sert eleştirilere neden olmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz