Fransa'da Kamuoyu Araştırması

Fransa'da Kamuoyu Araştırması

Birçok ülkede yeniden gündeme gelen idam tarışmalarına Fransa da katıldı... Yapılan son ankete göre, Fransızların yarısından fazlası idam cezasının geri gelmesine sıcak bakıyor... Kamuoyu araştırması, düzenin sağlanması için gerçek bir lidere ihtiyaç duyulduğunu düşünenlerin sayısının, hızla arttığını da ortaya çıkardı. .

Fransa'da, Le Monde gazetesi ve Ipsos kamuoyu araştırma şirketinin her yıl ortaklaşa gerçekleştirdiği kamuoyu yoklaması, Fransızların çoğunluğunun idam cezasının yeniden uygulanmasına sıcak baktığını ortaya koydu.

2019'daki sonuçlara göre, 11 puan artan idam cezası taraftarlarının oranı rekor kırarak yüzde 55'e ulaştı.

Son 8 yıldır yapılan ankete katılan işçilerde bu oran yüzde 68'e ulaşırken, çalışanlarda yüzde 60, emeklilerde ise yüzde 55 seviyesinde.

Araştırmada ortaya çıkan diğer bir çarpıcı sonuç da, "ülkede düzenin sağlanması için gerçek bir lidere ihtiyaç duyulduğunu" düşünenlerin sayısının hızlı bir artış göstermesi.

Geçen seneki anket sonuçlarına göre üç puan artan oran yüzde 82'ye ulaştı.

Bu arzuyu dile getirenlerin başında yüzde 88 ile işçiler gelirken, araştırmaya göre emeklilerin yüzde 86'sı, çalışanların ise yüzde 85'i gerçek bir liderin gerekli olduğunu düşünüyor.

Bu gelişme, Cumhurbaşkanı Macron'a yönelik tepkinin yansıması olarak değerlendirildi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz