Almanya'da KDV İndirimi ve Enerji Fiyatlarındaki Düşüşün Etkisi

Almanya'da KDV İndirimi ve Enerji Fiyatlarındaki Düşüşün Etkisi

Koronavirüs salgını nedeniyle Almanya'da alınan ekonomik önlemlerin sonuçları belli olmaya başladı. Hükümetin yaptığı KDV indirimi ve enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Ağustos ayı enflasyonu sıfır noktasına geriledi. Alman Ekonomi Enstitüsü ise ekonominin 2021’de yüzde 4,5 büyüyeceğinin öngörüldüğünü duyurdu.

Almanya'da Ağustos ayı enflasyonu yüzde 0 olarak kaydedildi.

Federal İstatistik Dairesi, Tüketici Fiyat Endeksinin Temmuz ayına göre yüzde 0,1 oranında azalarak yüzde 0'a düştüğünü bildirdi.

Enflasyonun 0 oranına inişinde hükümetin koronavirüs salgınına karşı tüketimi teşvik için katma değer vergisinde yaptığı indirim ve enerji fiyatlarındaki düşüşün rol oynadığı belirtildi..

Hükümet, KDV oranını 1 Temmuz'da yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere yüzde 19'dan yüzde 16'ya düşürmüştü. Gıda maddeleri ve kitap gibi kalemlere uygulanan yüzde 7'lik KDV oranı ise yüzde 5'e indirilmişti.

Federal İstatistik Dairesi verilerine göre, fiyatlarda en büyük düşüş enerjide kaydedildi. Ağustos'ta enerji fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 6,3 oranında azaldı.

Alman Ekonomi Enstitüsü ise Almanya ekonomisinin gelecek yıl fark edilir düzeyde bir toparlanma göstereceğini duyurdu..

Açıklamada, ekonominin 2021’de yüzde 4,5 büyüyeceğinin öngörüldüğü kaydedildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz