Borçlu Sayısı Yükseliyor

Borçlu Sayısı Yükseliyor

Borçlu kişi sayısı, giderek artıyor... Son 1 yılda bireysel kredi müşteri sayısı 2.1 milyon kişi arttı; 287 bin kişi de ilk kez ihtiyaç kredisi kullandı... Uzmanlara göre; borçluluk düzeyini düşürmek için gerekli olan, ekonominin üretir hale gelmesi...

Pandeminin etkisi vatandaşın borçluluk oranlarına da yansıdı; ihtiyaç kredileri arttı...

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, bireysel kredi müşterilerinin sayısı Temmuz ayında bir önceki yıla göre 31.3 milyon kişiden 33.4 milyon kişiye yükseldi.

Yani son bir yılda 2.1 milyon kişi birden arttı... Son bir yılda 287 bin kişi ise ilk defa ihtiyaç kredisi kullandı.

Aynı dönemde bireysel kredi borçları, 527 milyar liradan, 769.2 milyar liraya yükseldi. Son bir yılda ihtiyaç kredisi kullananların sayısında ise yüzde 200’ü aşan artış dikkati çekti.

2019 Temmuz’da ilk kez konut kredisi kullanan 10 bin tüketici varken, bu sayı 2020 Temmuz’da 100 bin kişiye yükseldi.

Temmuz ayında 74 bin kişi ilk kez kredi kartı kullanırken, 61 bin kişi de ilk defa kredili mevduat hesabından harcama yaptı.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde 43 artarak, 792 milyar liraya ulaştı.

Bireysel kredilerin yüzde 47’sini ihtiyaç kredileri, yüzde 34’ünü konut kredileri, yüzde 16’sını kredi kartları ve yüzde 4’ünü taşıt kredileri oluşturdu.

Ekonomistlere göre; borçluluk düzeyini düşürmek için gerekli olan, ekonominin üretir hale gelmesi...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz