"E-Duruşma" Uygulaması Başladı

"E-Duruşma" Uygulaması Başladı

Yargıda "e-Duruşma" dönemi başladı... Avukatların duruşmaya video konferans ile katılmalarını sağlayan ilk uygulama, Ankara'daki Tüketici Mahkemesi'nde gerçekleştirildi. Avukat duruşmaya, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yaptıktan sonra bürosundan bağlandı. Mahkeme salonuna kurulan ekranda, avukat ve salonun görüntüsü yer aldı.

Artık avukatlar, mahkeme salonuna gelmeden de duruşmaya katılabilecek.

Türkiye genelinde avukatların bulundukları yerden duruşmaya video konferansla katılmalarını sağlayan "e-Duruşma" uygulaması başlatıldı.

Adalet Bakanlığı, Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde yer alan, avukatların hukuk mahkemelerinde taraf oldukları duruşmalara video konferansla katılmalarını sağlayan "e-Duruşma" ilk kez Ankara Batı 1. Tüketici Mahkemesinde gerçekleştirildi.

Taraf avukatı duruşmaya, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yaptıktan sonra bürosundan bağlandı. Mahkeme salonuna kurulan ekranda, avukat ve salonun görüntüsü yer aldı.

"E-Duruşma" sistemi ile avukatlar, farklı şehirlerdeki duruşmalarına da 24 saat öncesine kadar gerekçesini yazarak, video konferans yöntemiyle katılabilecek.

Avukatların duruşmada cübbeleri ile görüntü vermeleri zorunlu olacak.

Sistemden faydalanmak isteyen avukatların, "UYAP Avukat Portalı" üzerinden talep göndermesi gerekiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz