Yeni Kaledonya Fransız Sömürgeciliğinden Kurtulmakta Kararlı

Yeni Kaledonya Fransız Sömürgeciliğinden Kurtulmakta Kararlı

Fransa'nın, Pasifik Okyanusu'ndaki sömürgesi Yeni Kaledonya ile başı dertte. 1853'den beri Fransız sömürgeciliğinin yönetimindeki Kanaklar, bağımsızlıkta ısrarcı... 4 Ekim 2020'de düzenlenecek bağımsızlık referandumu için çalışmalar hızlandı.

Fransa'dan 18 bin kilometre uzaklıkta, Pasifik Okyanusu'nda bulunan Yeni Kaledonya takım adaları 4 Ekim 2020'de ikinci defa bağımsızlık referandumuna gidecek.

Son kamuoyu yoklamalarına göre, 2018'e oranla bağımsızlık taraftarları güçlenmiş durumda. İki yıl önce seçmenlerin yüzde 30'u sandık başına gitmemiş, bu da sonucu etkilemişti.

Adanın referanduma 'evet' demesi durumunda 1853'te Fransa'nın yönetimi altına girmiş ada, tam bağımsızlığına kavuşmuş, egemen bir devlet olacak.

Halk oylamasında hayır çıkması halinde ise Kongre'nin yenilenmesi için seçimlere gidilecek.

Yeni kongre üyelerinin üçte birinin 18 aylık bir süre zarfında başvuruda bulunması durumunda bir kez daha referanduma gidilebilecek.

Takım adalar 80'lerin sonundan beri özel bir statüden faydalanıyor.

Bu hakkın kazanılmasında, yerli halk olan Kanakların 1980'li yıllardaki ayaklanmaları önemli rol oynamış, Fransa'nın düzenlediği operasyonda 19 Kanak öldürülmüştü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz