TÜİK Açıkladı; Hane Halkı Tüketim Harcamaları

TÜİK Açıkladı; Hane Halkı Tüketim Harcamaları

Bölgesel Hane Halkı Tüketim Verileri'ne göre, harcamaların büyük ölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecek ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun çalışmasında; konut ve kirada en yüksek harcama, İstanbul'da yapılırken, gıda harcamalarının en yoğun olduğu bölge, Orta Anadolu olarak belirlendi.

Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına ilişkin Bölgesel Hane Halkı Tüketim Harcamaları Raporu'nu açıkladı.

Buna göre, harcamaların büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecek ile ulaştırma oluşturdu.

Konut ve kiraya en yüksek payı ayıran bölge yüzde 28,6 ile İstanbul olurken, en düşük payı yüzde 20,2 ile Kuzeydoğu Anadolu ayırdı.

En fazla gıda ve alkolsüz içecek harcamasını yüzde 28,5 ile Orta Anadolu yaparken, en düşük olduğu harcama yüzde 15,9 ile İstanbul'da oldu.

Ulaştırmaya yüzde 20,1 ile en yüksek harcamayı Batı Karadeniz bölgesi; en düşük harcamayı yüzde 15,3 ile Güneydoğu Anadolu bölgesi yaptı.

Eğitime ayrılan en yüksek pay yüzde 3,7 ile İstanbul'da yapıldı. Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 0,9 ile en düşük payı ayıran bölge olarak hesaplandı.

En fazla sağlık harcaması yapan bölge yüzde 2,7 ile Batı Marmara; en düşük harcama yapan bölge yüzde 1,2 ile Orta Anadolu olarak kayıtlara geçti.

Böylece; Türkiye'deki hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 24,4'ü İstanbul'da gerçekleşti. İkinci sırada yüzde 15,1 ile Ege bölgesi yer alırken,

Akdeniz bölgesinin payı yüzde 11,4 oldu. En düşük pay ise yüzde 1,8 ile Kuzeydoğu Anadolu bölgesi olarak belirlendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz