Midilli Adasında Yanan Sığınmacı Kampı

Midilli Adasında Yanan Sığınmacı Kampı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Yunanistan'ın Middilli adasında bulunan Moria kampında yaşananları takibe aldı... Kuruluş, kampın yanmasının ardından 4 bin çocuğun ve ailesinin evsiz kaldığına dikkati çekerek, Avrupa’dan acil yardım talep etti.

Yunanistan'ın Midilli adasındaki Moria mülteci kampında çıkan yangının ardından evsiz kalan binlerce sığınmacı hala çaresizce yardım bekliyor.

Adadaki durumun vahametine dikkat çeken Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, yaklaşık 4 bin çocuğun ve ailesinin korunaksız biçimde sokakta kaldığını kaydetti.

Örgütün verilerine göre, çıkan yangında kül olan Moria kampının 10 bin 800 eski sakini hala barınacak güvenli bir yerden yoksun.

Çok sayıda aile yangından sonra art arda üç geceyi sokaklarda, park yerlerinde, yol kenarlarında geçirmek zorunda kaldı.

Açıklamada, "Avrupa derhal yardım etmeli ve bu trajediyi sonlandırmalı’’ denildi... Ayrıca Almanya’nın refakatsiz çocuk sığınmacıları alma planının ise memnuniyetle karşılandığı belirtildi..

Yunan Hükümeti ise yangınlar sonucu kalınamayacak hale gelen Moria kampı yerine mülteciler için yine Midilli Adası'nda kalıcı bir karşılama kampı yapılacağını açıkladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz