Mısır Hasadı Başladı

Mısır Hasadı Başladı

Adana'da mısır hasadı başladı. Ziraat Mühendisleri Odası il şube başkanı Feyzullah Korkut, üretimin sürdürülebilirliği için mısırın üreticiden 1,5 liraya alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de son dört yıldır mısır üretimi azalıyor.

2015 Yılında yaklaşık 7 milyon ton üretimi olan türkiye geldiğimiz noktada 2019'da üretimi 6 milyon ton. Yaklaşık 1 milyon ton civarında bir düşüş yaşanmış bu yılki üretimde yine 6 milyon ton civarında bekliyoruz.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, izlenen politikalar nedeniyle mısır ithalatına önemli rakamlar ödendiğine dikkatİ çekti, 2020 yılının ilk 5 ayında 301 milyon dolarlık ithalat yapıldığını söyledi.

İzlenen politikalarla kaynaklı üreticiye yeterli destek verilmediğinden yine daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ciddi anlamda yurtdışına ödeyeceğimiz dövizde ithalatımız olacağını tahmin ediyoruz

Çukurova bölgesinde mısır ekim zamanının Koronavirüs vakalarının Türkiye'de açıklandığı mart ayına denk geldiğini kaydeden Korkut, ekim ile ilgili büyük sıkıntı yaşanmadığını belirtti.

Pandeminin başladığı dönemleri göz önüne alındığında ekim dönemlerinde çok fazla sıkışıklık yaşanmadı ama ileriki dönemde bakım yetiştirilme üretim kademelerinde bir takım sıkıntıların yaşandığını söyleyebiliriz.

Feyzullah Korkut, mısır üretiminin sürdürülebilirliği, ithalata milyon dolarların ödenmemesi ve üreticinin desteklenmesi için alım fiyatının hayati düzeyde önemli olduğunu kaydetti.

Odamızın yapmış olduğu çalışmalar bu yıl mısır için de geçerli maliyet hesaplarını yaptık bunlara baktığımız zaman üreticinin eline geçecek olan para 1500 liranın altında olmaması gerekir ton başına 1500 lira bir fiyatın olması gerektiğini düşünüyoruz bunun

altındaki fiyatlar ya da satış fiyatları çiftçimizin Mısır'dan kaçmasına uzaklaşmasına önümüzdeki yıllarda tercihine başka ürünlere kaymasına zemin oluşacaktır.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz