Şiddet Gören Kadınların Başvuru Raporu

Şiddet Gören Kadınların Başvuru Raporu

Erkek şiddetinden kurtulmaya çalışan kadınlar, acil destek hatlarını arayarak yardım çığlığı atıyor... Bu anlamda mağdur kadınların başvurularını alan Kadın Cinyetlerini Durduracağız Platformu, Temmuz ayında gelen taleplerde yüzde 15 artış olduğunu duyurdu. Çocuk istismarı şikayetlerinin de yüzde 39,6 oranında arttığı açıklandı...

Kimi evli olduğu, kimi hiç tanımadığı erkekten şiddet gördü; yeri, zamanı, bahanesi değişse de hedef hep aynı, yine kadın...

Şiddete sessiz kalmayan kadınlar, acil destek hatlarını aradı; yardım çığlığı attı. O destek hatlarından biri de, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na ait... Sadece Temmuz ayında 417 kadın, şiddet nedeniyle platforma başvuru yaptı. Böylece, yardım
talebinde yüzde 15 artış oldu.

Geçen ay en çok başvuru yüzde 27 ile evli olduğu erkekten şiddet gören kadınlardan geldi. Yüzde 29,31 ile fiziksel şiddet başı çekti; onu yüzde 26,15 ile psikolojik şiddet,yüzde 14,94 ile cinsel şiddet, yüzde 8,62 ile ekonomik şiddet takip etti.

Şiddet karşısında hak arama oranı da, genç kadınlarda daha yüksek... Ancak şiddete karşı destek isteyen kadınların yüzde 22'si, başvurdukları kamu görevlileri tarafından hak ihlaline uğradığını söyledi.

Kadınlar, bu tür hak ihlallerine uğramamak ve şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmemesini ve uygulanmasını talep ediyor.

Temmuz ayında sadece kadınlar değil, çocuğa yönelik şiddet de sürdü. Çocuk istismarı nedeniyle platforma gelen başvurularda yüzde 39,6 artış yaşandı.

Kadın Cinyayetlerini Durduracağız Platformu'nun yansıra, şiddet gören kadınlar için 155 polis, 156 jandarma, 183 bakanlık destek hattı devrede... Akıllı telefona indirilen kades uygulaması da kadınların yardım taleplerini alıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz