Lübnan'da Hükümet Karşıtı Protesto

Lübnan'da Hükümet Karşıtı Protesto

Lübnan'da halk 4 Ağustos'ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen şiddetli patlamadan sorumlu tuttukları hükümete karşı sokaklara çıktı... 1 polis öldü, 200'ü aşkın kişinin yaralandığı gösterilerde eski subaylar Dışişleri Bakanlığı'nı bastı.

Beyrut'ta 4 Ağustos'ta 158 kişinin hayatını kaybettiği 20 kişinin de hala kayıp olduğu şiddetli patlamanın ardından, Lübnan sokakları karıştı.

Patlamadan hükümeti sorumlu tutan binlerce kişi Başkent Beyrut sokaklarına döküldü.

Şehitler Meydanı'nda bir araya gelen yaklaşık 7 bin kişi 2011 Arap Baharı ayaklanmalarında popüler olan "halk rejimin yıkılmasını istiyor" sloganıyla hükümeti protesto etti.

Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen protestolarda göstericiler ile güvenlik güçleri karşı karşıya geldi.

Barikatları aşmak isteyen eylemcilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sert oldu. Polis, gözyaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanarak göstericileri engellemeye çalıştı.

Aralarında emekli subayların da bulunduğu bir grup protestocu ise Dışişleri Bakanlığına girdi.

Hükümetin istifasını talep eden protestocular cumhurbaşkanı Michel Aoun'un fotoğrafını yaktı.

Protestoda Ekonomi ve Çevre ile Enerji Bakanlığı ve Bankalar Birliği binaları da basıldı. Göstericiler, ofislere zarar verdi.

Çıkan olaylarda şu ana kadar bir polisin öldüğü, 200'den fazla kişininse yaralandığı bildirildi. Emniyet güçleri ordunun takviyesiyle bakanlık binalarını korumaya aldı.

Beyrut skoaklarında şiddet artarken, Lübnan Başbakanı Hasan Diab, artan siyasi krizi yatıştırmak için erken seçim talep edeceğini açıkladı.

Öte yandan patlamayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında liman şefinin de bulunduğu 20 şüphelinin sorgusu devam ediyor.Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz