Yunan - Mısır Anlaşma

Yunan - Mısır Anlaşma

Libya; Yunanistan ile Mısır arasında imzalandığı duyurulan deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasına tepki gösterdi... Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, "Libya'nın deniz haklarının ihlal edilmesine izin verilmeyeceği" uyarısında bulunuldu.

Mısır Dışişleri Bakanı'nın; Yunanistan ile Mısır'ın deniz sınırları üzerine münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladığını duyurmasına Libya'dan tepki gecikmedi..

Libya Dışişleri Bakanlığı, "Libya'nın deniz haklarının ihlal edilmesine izin verilmeyeceği" açıklamasında bulundu...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed el-Kablavi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Libya'nın denizdeki haklarını ihlal edilmesinde hiçbir tarafa izin verilmeyeceğini vurgulamaktadır.

Türkiye ile imzaladığımız Mutabakat Muhtırasını uygulamaya bağlılığımızı tekrar ediyoruz" ifadesini kullandı.

Sözcü Kablavi, "Akdeniz'in bir barış gölü olması" çağrısını yinelediklerini de kaydederek, "Libya, Akdeniz'e sınırı olan devletleri, deniz yetki alanları sınırlandırması hususunda,

ortak karar ve uluslararası hukukun ilkeleriyle örtüşecek şekilde davranmaya çağırmaktadır" mesajını paylaştı...

Mısır ile Yunanistan arasında, sözde "deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşması" Kahire'de, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias tarafından imzalandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz