Okulların 31 Ağustos'ta Açılması Planlanıyor

Okulların 31 Ağustos'ta Açılması Planlanıyor

Profesör Doktor Mehmet Ceyhan, okulların 31 Ağustos'ta açılmasının, vakalarda yüksek artış olursa yeniden gözden geçirileceğini söyledi, ilk olarak 6. ve üzeri sınıfta okuyan öğrencilerin eğitime başlaması gerektiğini belirtti... Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu'ndan ise 'öğretmenlere sık sık test yapılsın' önerisi geldi... Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Turan da, virüsün etkisinin hala ilk günkü gibi olduğunu vurguladı.

Biz bu tedbirlerle, bu uyum oranlarıyla belli ki 31 Ağustos öncesinde bundan çok daha iyi durumda olmayacağız.

sayılarda çok ciddi artışlar olursa da okulların yeniden açılması gözden geçirilecektir mutlaka.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, okulların açılması konusuna bu sözlerle değindi, New York modelinin örnek alınarak günlük test sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

Biz de daha düşük 100 binler civarında test yapmalıyız. Biz de o zaman yüzde 2'nin üzerine çıkarsa okulları kapatacağız gibi karar verilebilir. Baştan açıklayarak, hangi durumlarda açık kalacak, hangi şartlar ortaya çıkarsa, okullar kapatılacak şartlarını

belirleyerek ancak öyle açabiliriz.

Ceyhan bütün sınıfların aynı anda açılmasının doğru olmadığı görüşünde.

Bütün sınıfları bir anda açmanın ben çok doğru olmayacağını düşünüyorum. Genellikle uygulamalarda şu var; öncelikle 6'ncı sınıf ve üstü çocukların sınıflarını açmak, daha küçük çocukları onları bir süre gözlendikten 'riskler nereden geliyor, ne kadar oluyor'

diye gözledikten sonra küçük çocukları başlatmak daha doğru.

Prof. Doktor Ceyhan, çocuğunu okula göndermek istemeyen ailelere evde eğitim hakkı verilmesi gerektiğini de vurguladı, şu anda dünyada ikinci dalganın olmadığının altını çizdi.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu da öğretmenlere dikkati çekti ve sık sık teste tabi tutulmaları gerektiğini söyledi.

Maske mutlaka takılması, el hijyenin mutlaka çocuklara hatırlatılmas ve öğretilmesi, sık el hijyeni sağlayabilecekleri ortamların sağlanması ve öğretmenlerin de mümkün olduğunca sık testen geçirilmesi...

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan ise virüsün hala ilk günkü etkisinin sürdüğünü vurguladı.

Kesinlikle değişen bir şey yok. Virüsün virülansı ile ilgili değişiklik olup olmadığı konusunda dünya üzerinde de çok ciddi araştırmalar yapılıyor.

Hastaların klinik şiddeti benzer şekilde devam ediyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz