TDK'dan Türkçe'nin Korunması İçin Rapor

TDK'dan Türkçe'nin Korunması İçin Rapor

Türk Dil Kurumu, tabelalardan şirket isimlerine kadar her alandaki yabancı kelimelerle ilgili kapsamlı rapor hazırladı... Türkçenin korunması amacıyla yasa teklifi hazırlanacak...

Türk Dil Kurumu, tabelalardan,şirket isimlerine kadar her alandaki yabancı kelimelerle ilgili kapsamlı rapor hazırladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek İstişare Kurulu’nda görüşülen raporda, İngilizce isimlerin ayıklanması ve Türkçenin korunması için yasa çıkarılması önerildi.

Öneri, önümüzdeki yasama döneminde yasa teklifi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önüne gelecek.

TDK’nın hazırladığı raporda hem günlük hayatta Türkçenin yerini alan yabancı kelimeler, hem tabela ve panolarda kullanılan İngilizce duyuru ve reklamlar, özellikle de şirket ve AVM isimlerinin İngilizce olmasıyla ilgili saptamaların yer aldığı öğrenildi.

Raporda, İngilizce veya başka dillerin, yardımcı olmak ve yönlendirmek için ikinci dil olarak kullanılabileceği, ancak ilk isimlerin Türkçe olması gerektiği vurgulandı.

Toplantıda ayrıca, televizyon kanallarındaki programlarda hem sunucu hem de programa katılan konukların konuşmalarında sürekli yabancı kelimeler kullandığı ve bu tür yayınların vatandaşa ulaşamadığı değerlendirmesi de yapıldı. Hazırlanacak yasa
taslağında bu yayınlara ilişkin de düzenleme olması gerektiği ifade edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz