Fed Faiz Oranını Sabit Tuttu

Fed Faiz Oranını Sabit Tuttu

Amerika Birleşik devletleri Merkez Bankası, beklenen faiz kararını açıkladı. FED, politika faizini 0 nokta 25 aralığında sabit tuttu.

Amerikan Merkez Bankası, politika faizini 0 nokta 25 aralığında sabit tuttuğunu açıkladı. Banka, ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullandığını, böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklediğini belirtti.

Kovid-19 salgınının, ABD ve dünya genelinde ekonomik sıkıntılara neden olduğuna işaret edilen açıklamada, "Keskin düşüşlerin ardından ekonomik faaliyet ve istihdam son aylarda bir miktar toparlandı ancak yılbaşındaki seviyelerinin oldukça altında
seyrediyor" ifadesi kullanıldı.

"Ekonominin önündeki yol, virüsün seyrine bağlı olacak" denilen açıklamada, ekonominin son sıkıntıları atlattığından emin olana kadar söz konusu hedef faiz aralığının sürdürülmesinin beklendiği kaydedildi.

Bakna ayrıca, yabancı merkez bankaları için geçici dolar swap hatları ve repo kolaylığını 31 Mart'a kadar uzattığını da duyurdu.

FED başkanı Jerome Powell, ekonominin korunması için önem taşıyan yeni bir aşamaya girildiğini belirtti. Kovid-19 vakalarındaki artış ve salgını kontrol altına almaya yönelik önlemlerin yeniden uygulanmasının ekonomik faaliyette baskı yaratmaya
başladığına yönelik son haftalarda bazı işaretler görüldüğünü de belirtti.

Powell, ekonomideki kalıcı zararları sınırlamak için Merkez bankasının araçlarını kullanmakta kararlı olduğunu yineledi. Powell, son aylarda normalleşmeyle ekonomik faaliyetin de toparlanma gösterdiğini vurguladı.

Kovid-19 tedavisi ve aşısına yönelik görüşünü de açıklayan Powell, büyük bir belirsizlik olduğuna işaret etti; Çözümün bir an önce bulunmasını istediklerini ancak konu üzerine plan yapılamayacağını belirten FED Başkanı , salgının "dezenflasyonist bir
şok" olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz