10 Bin tl'yİ Aşan Ayıplı Mal İçin Arabuluculuk Sistemi

10 Bin tl'yİ Aşan Ayıplı Mal İçin Arabuluculuk Sistemi

Tüketiciler artık 10 Bin lirayı aşan ayıplı mal için hakkını; tüketici mahkemesi yerine, Arabulucuk Sistemi'nde arayacak... Tüketici Hakları Derneği ise, ayıplı mal yüzünden mağdur olan tüketicinin, arabulucuya da yüzde 3 komisyon bedeli ödemesini eleştirdi; düzenlemedeki maddenin iptalini istedi.

Tüketiciler, yeni kanuna göre tüketici hakem heyetlerine başvuru üst sınırı olan 10 Bin 390 liranın üzerindeki uyuşmazlıklar için ilgili mahkemelere doğrudan dava açmak yerine “Arabuluculuk Sistemi"ne başvurmak zorunda.

Tüketici Hakları Derneği, yazılı açıklama ile söz konusu düzenlemeye tepki gösterdi. Dernekten yapılan açıklamada; "Firma temsilcisi ile tüketici anlaşırsa her iki taraf anlaştıkları bedel üzerinden yüzde 3’er olmak üzere arabulucuya yüzde altı
“arabuluculuk bedeli” ödeyecek. Ayıplı maldan dolayı mağdur olan tüketici, arabuluculuk sistemi nedeniyle hem hakkını tam olarak alamayacak, hem de arabulucuya ayıplı malın uzlaşılan bedeli üzerinden yüzde üç 'arabuluculuk ücreti' ödemek zorunda
kalacak" denildi.

Tüketicilerin yasal hakkına yük olarak değerlendirilen uygulama ile vatandaşın ayıplı maldan yaşadığı mağduriyetin arabuluculuk bedeliyle derinleşeceğine dikkat çekilen açıklamada maddenin iptali istendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz