Heybeliada'da Orman Yangını

Heybeliada'da Orman Yangını

İstanbul Heybeliada'da yangın paniği yaşandı; 5 hektarlık alan küle döndü... 3 saat süren yoğun çalışmaların ardından yangın kontrol altına alındı. Yalnız profesyonel ekipler değil; ada halkı da zincir oluşturarak yangın söndürme çalışmalarına destek verdi.

İstanbul'un en yeşil alanlarından adalarda bir hafta içinde 3. kez yangın çıktı.

Heybeliada da DÜN AKŞAM iki farklı noktada başlayan orman yangını kısa sürede büyüdü.

Yangın nedeniyle bölgeye Heybeliada ve Anadolu Yakası'ndan çok sayıda itfaiye ekibi, helikopter ve denizden müdahale gemisi sevk edildi.

Ada halkı da ekiplere destek verdi. Vatandaşlar zincir oluşturarak elden ele uzattıkları su dolu bidonlarla yangını söndürmede ekiplere yardım etti.

İlk önce bayrak tarafında yangın haberini aldık. ondan sonra ikinci haber geldi çamlık limanı diye. Daha sonra üçüncü haber geldi mezarlık diye. Helikopterlerden bir taraftan söndürmeye başladılar. Biz de adalılar olarak elimizden geleni yapmak için yukarıya
çıktık. Herkes elinden geldiğinde bir şeyler yapmaya çalıştı. bir taraftan kürek, bir taraftan bidonlar. soğutma çalışmalarına kadar bitirdik. İtfaiye erleri çok yorulduk çok çaba sarf etti. Hortumları toplamalarına yardım ettik en son. Adalılardan elleri, bacakları

yanan oldu, dumandan etkilenen oldu. Onlar ambulans dolmuşla hastaneye kaldırıldı

Dumanları görür görmez direkt giyinip çıktım. 1,5 Saatte itfaiyenin ve adalı hemşerilerimin desteğiyle çoluk, çocuk, genç, yaşlı demeden kimi kum taşıdı, kimi bidonlarla su taşıdı bu şekilde aşağı kadar gelerek söndürdük.

Büyükada'da oturuyorum. Belediye anons yaptı, küreklerini, kovasını alan yangına gelsin diye. Bir tekne kaldırdılar geldik. Biz geldiğimizde aslında çoğu şey bitmişti ama biz destek ekibi olarak geldik. Çok fazla alan yanmış çok üzgünüz gerçekten canımız
yanıyor

Yangın, ekiplerin ve ada halkının yoğun çabasıyla 3 saat sonra kontrol altına alındı.

Olay yerine giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 5 hektarlık alanın zarar gördüğünü ve yangına ilişkin 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Gözaltına alınan şüpheliler daha sonra serbest bırakıldı.

Uçak 6 helikopter 23 arazöz yangına müdahale etti. Yaklaşık 5 hektar alan yangından etkilendi. Hiçbir can kaybımız yok. 3 Yangınla ilgili gözaltımız var. Yangınların yüzde 90'ı nsan hatası ile çıktığını biliyoruz. Ormanları dikkatli kullanacağız.

Sabahın ilk ışıkları yangının neden olduğu hasarı gözler önüne serdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz