"Çoklu Baro" Teklifi Yasalaştı

"Çoklu Baro" Teklifi Yasalaştı

AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan çoklu baro teklifi, Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı... Yasa, 5 binin üzerinde avukat olan illerde 2 bin avukatın baro kurmasına izin veriyor... Ayrıca, Türkiye Barolar Birliği'nin delege sisteminde de köklü değişiklikler getiriyor... İstanbul Barosu'nun delege sayısı 138'den 13'e, Ankara'nın 7'ye, İzmir'in delege sayısı ise 5'e düşüyor. İşte çok tartışılan yasanın ayrıntıları...

Sosyal mesafe tartışmasıyla başladı... Baro başkanlarının içeri alınmamasıyla gerilim tırmandı...

Baroların yapısını kökten değiştiren kanun teklifi, önce Adalet Komisyonu'ndan, ardından Genel Kurul'dan tartışmalı bir şekilde geçti.

Özlem Zengin - BAro baro baro ne demek benim için biliyormuszunuz çile çile çile. Baroda staj yapmak için 6 yıl uğraştım.

Tanrıkulu - Mağdurdunuz evet millet sizin yanınızdaydı bunun farkında değilsiniz ama şu anda zalim oldunuz bunun farkında değilsiniz

Görüşmeler boyunca baro başkanları Meclis önünde adalet nöbeti tuttu.

Peki hem baroların hem de muhalefetin karşı olduğu düzenleme neler getiriyor...

Kanuna göre, aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek.

Avukatlık stajının ikinci 6 aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek.

Avukatlar, o ildeki herhangi bir baroya staj başvurusunda bulunabilecek. Avukatın geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin işlemler, kayıtlı olunan baro tarafından yerine getirilecek.

Yasayla kılık ve kıyafet düzenlemesine staj dönemi de eklendi...

Avukatlar mahkemelere, Türkiye Barolar Birliğince şekli belirlenen cüppeyle çıkacak. Avukatlara, staj dönemi de dahil olmak üzere baro ve birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık ve kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemeyecek.

Ayrıca avukatlar hakkındaki davalara temyiz yolu da açıldı...

Kanunla, denetleme ve şikayetle ilgili meselelerde avukatın bilgi vermek zorunda olduğu baro, kayıtlı olunan baro olarak netleştirilecek.

Mesleğe yeni başlayan avukatların baro keseneği, 5 yıl süreyle yarım alınacak.

Yasanın "çoklu baro" ya da baroların bölünmesi olarak eleştirilen en önemli maddesine göre; avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde, asgari 2 bin avukatla baro kurulabilecek.

Yeni baro kurmak için gereken 2 bin şartına, baro levhasına kayıtlı olmasa da kamu avukatlarıyla KİT avukatları da dahil olacak.

Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde Türkiye Barolar Birliği, tüzel kişilik kazanma tarihini esas alarak ve 1'den başlayarak baroları o ilin adıyla numaralandıracak.

Tüm barolarda baro başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleri ile Barolar Birliği delege seçimleri, bu yıl Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek.

Delege sistemini de kökten değiştiren yasaya göre; her baro, baro başkanı dahil en az 4 delegeyle, ayrıca her 5 bin üye için ilave bir delegeyle Barolar Birliği Genel Kurulu'nda temsil edilecek.

Barolar Birliği Başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleri seçimleri ise Aralık 2020'de yapılacak.

Birden fazla baronun bulunduğu illerde adli yardım bürosu, baroların eşit olarak temsili esas alınarak oluşturulacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz