Çoklu Baro Yasa Teklifi

Çoklu Baro Yasa Teklifi

Baroların yönetim yapısını değiştirerek "çoklu baro" sistemi öngören yasa teklifinin Meclis Genel Kurulu'nda başlayan görüşmeler öncesi siyasilerden açıklamalar geldi. İktidar partisi, "teklifte FETÖ'nün ruhu var" iddialarına sert tepki gösterdi; Anamuhalefet Partisi ise teklifin geri çekilmesi çağrısını yineledi. Çoklu baro düzenlemesinin ilk gün mesaisinde teklifin ilk iki maddesi kabul edildi.

Siyasetin gündemi, baroların yönetim yapısını değiştirmeyi amaçlayan yasa teklifi...

Meclis Adalet Komisyonu'ndan geçen düzenlemenin Genel kuruldaki görüşmeleri öncesi iktidar ve muhalefet sözcülerinden açıklamalar geldi.

CHP teklifin geri çekilmesi için çağrısını yineledi, iktidar ise eleştirilere yanıt vermeyi sürdürdü.


Baro başkanları, teklifin meclis komisyonundaki görüşmelerinde salona alınmamış, onlar da Meclis kapasında bekleyişlerini sürdürürek duruma tepki göstermişlerdi.
efekt

AK Parti Grup başkanvekili Bülent Turan Genel Kurul'daki görüşmelere baro başkanlarının gelebileceğini açıkladı

Bu arada teklifte imzası bulunan Milliyetçi Hareket Partisi'nden de bir açıklama dikkat çekti.

Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız, "vegas mantığına" benzettiĞİ mevcut düzende, barolarda demokratik temsil olmadığını söyledi, teklifi savundu.

Teklifin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri ise muhalefetin teklifin getirilme yöntemine ilişkin itirazıyla başladı.

Usul tartışmasına ilişkin konuşmaların ardından muhalefetin itirazı Meclis Başkavekili Celal Adan tarafından kabul görmedi ve teklifin görüşmelerine geçildi.

Bu arada MHP Lideri Devlet Bahçeli de yazılı açıklama yaparak, baro teklifini değerlendirdi. "Söz sırası Genel Kurul'a gelmiştir" diyen Bahçeli, teklifin yasalaşmasıyla baroların demokratikleşeceğini söyledi.

MHP Lideri, teklife ilişkin eleştirilere de "Sahte demokrasi çağrısı yapanlar, kaymak bir kadro kurarak barolara çöreklenenlerdir" dedi.

Bahçeli, Anamuhalefet Partisi'ne de tepki gösterdi; "Dileğimiz baroların savunulduğu kadar Türkiye'nin hak ve çıkarlarının da savunulması, sahiplenilmesidir" ifadesini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz