ABD, COVİD 19 Salgınını Dikkate Almadı

ABD, COVİD 19 Salgınını Dikkate Almadı

Amerikan yönetimi, coronavirüs nedeniyle eğitimlerinin tamamını internet ortamına taşıyan okullardaki yabancı öğrenciler hakkında aldığı kararı açıkladı.. Buna göre, tamamen internet üzerinden eğitime geçen üniversitelerde okuyan öğrencilere yeni vize verilmeyecek... Normal eğitim yapan kurumlara geçmeyen yabancı öğrencilerin ise ülkeyi terk etmeleri istendi.

Harvard Üniversitesi başta olmak üzere bazı üniversitelerin gelecek akademik yılda tamamen online eğitim yapma kararının ardından, Amerikan Sınır ve Gümrük Muhafaza Biriminden yabancı öğrencilere ilişkin açıklama geldi.

Tamamen internet üzerinden eğitime geçen üniversitelerde okuyan öğrencilere yeni vize verilmeyeceği belirtildi..

Açıklamada, öğrencilerin yasal statülerinin korunması için kısmen ya da tamamen yüz yüze eğitim veren diğer üniversitelere geçiş yapmaları gerektiğinin altı çizildi.

Bunu yapmayan yabancı öğrencilerden de ülkeyi terk etmeleri istendi.

Hem online hem de yüz yüze eğitim yapacak üniversitelerde okuyan yabancı öğrencilerin de, yalnızca 1 ders ya da 3 kredi alma hakkı bulunacağı kaydedildi..

Ülkeyi terk etmeyen yabancı öğrencilerin, sınır dışı sorunuyla karşı karşıya kalabileceği hatırlatıldı.

Amerikan Eğitim Konseyi, yüz binlerce yabancı öğrenciyi ilgilendiren yönergeyi 'dehşet verici karar' olarak nitelendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde son 1 yılda, 400 bin yabancı, öğrenci vizesi ile ülkeye geldi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz