Başkent Üniversitesi, Sağlık Alanındaki İlklerde Öncü Olmaya Devam Ediyor

Başkent Üniversitesi, Sağlık Alanındaki İlklerde Öncü Olmaya Devam Ediyor

Uluslararası bir marka olma ve çağdaş medeniyet çizgisinin üzerinde yer alma ilkesiyle yola çıkan Başkent Üniversitesi, sağlık alanındaki ilklerine bir yenisini daha ekledi. Kanser tedavisinde büyük çığır açan Elekta Unity - MR Linak teknolojisi Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde hizmet vermeye başladı. Dünya'da 19 merkezde bulunan bu teknolojinin Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde hizmet vermesi Türkiye ve bölgede de ilk olma özelliğini taşıyor. MR Linak teknoloisiyle ilgili firmanın bölge temsilcisi Habib Nehme de Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın konuğu oldu. Prof. Dr. Haberal ve konuğu ilk hastanın tedavi planlamasını da birlikte takip etti.

Son teknoloji ile donatılan Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi, ilklerin de ev sahibi... yeni onkoloji merkezi de son teknoloji ile hastalara umut oluyor.

Özellikle Elekta Unity MR-LİNAK cihazıyla radyoterapi ve ışın tedavisi ülkemizde ve bölgede ilk kez Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde başladı. Dünyada sayılı merkezde bulunan teknoloji harikası olan MR Linak teknolojisi sayesinde "Tümörün
saklanacak yeri artık kalmayacak"

MR -LINAC hızlı ve net görüntü alabilen, hareketi algılayarak tedavi planlaması sağlayan “Akıllı Radyoterapi” yöntemi olarak biliniyor.Organlardaki tümörler tam isabetle ışınlanıp yok edilebiliyor.

Başkent Üniversitesi MR Linak teknolojisiyle ilgili Elekta firması Bölge Sorumlusu Habib Nehme de bugün Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesindeydi. Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın konuğu oldu.

Burada olduğunuz için çok mutluyum. Dünyadan birçok meslektaşım niye hastanedeki cihazlar bukadar pahalı diye soruyorlar. Çünkü bunlar son teknoloji cihazlar.bu nedenle hedefim yüksek kaliteli cihazlar kullanmak.

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi'nin hedefini de açıkladı.

Birçok hasta bekliyor..Bizim hedefimiz yüksek kaliteli cihazları sistemleri hastalarımıza sunmak.Harika bir takımımız var.Bu üniversite sadece sağlık ve eğitim alanında başarılı değil . Dünyada bu sistemin başka örneği yok. Başkent üniversitesi de dünyadaki
benzersiz üniversitelerden biri.Çiflikten televizyona kolejden her türlü eğitimsel sisteme...

Elekta Bölge sorumlusu Habib Nehme de, "bu cihazı Başkent Üniversitesi'ne getirdiğimiz için gururluyuz" dedi.

Bazen birşeyi hızlı ve iyi yapmak zaman alıyor.Korona malesef işleri zorlaştırdı.Ama buna rağmen insanlar işlerini zamana uygun yapmak için çaba harcadı. Burada olduğumuz ve bu cihazı Başkent üniversitesi'ne getirdiğimiz için çok gururluyuz.Sizin
vizyonunuz sayesinde partnerliğimizin başarılı sonuçlar yaratacağını düşünüyorum. Başlamak için en az sizin kadar istekliyiz.Çünkü bu yeni teknolojiden en iyi şekilde faydalanacağınızdan şüphemiz yok.

Adana'da Başkent Üniversitesi'ni ziyaret etmiştim.Sizin bulduğunuz birçok yöntemi ve vizyonunuzu orda görme şansım oldu. Akademik, bilimsel ve klinik bölümleri birleştirmişsiniz.İleri bir teknolojiye sahipsiniz. Güvenilir bir tedavi sunuyorsunuz. sizin için

sınır gökyüzü...

Sevgili hocam doktor Göksel derdiki hastalara ameliyatlar muazzam yapılmalı.Burada olmanızdan ve bu sisteme sahip olmamızdan dolayı çok mutluyum. Bütün hastaların ihtiyacı olacak bir sistem bu.Bir hastaya buraya geldiğinde her türlü cihazın olduğunu

bilecek.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Mehmet Haberal ve Habib Nehme ile konuklar Başkünt Üniversitesi'nin tanıtım videosunu izledi.

Ardından Prof. Dr. Mehmet Haberal konuğuna Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nin bölümlerini gezdirdi, ayrıntılı bilgi verdi.

Prof. Dr. Mehmet Haberal ve konuğunun bir sonraki durağı yeni onkoloji merkezi de oldu. Türkiye'de ilk ve tek olan onkoloji cihazlarının yer aldığı merkez aynı zamanda muayene, teşhis ve tedaviyi tek çatı altında toplamayı başarıyla yürütüyor.

Prof. Dr. Haberal, Konuğu Nehme'yi yeni onkoloji merkezine ilişkin bilgilendirdi.

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyosyon Onkolojisi Anabalim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Önal ve ekibi ise yeni MR Linak teknolojisinin ilk hastasını aldı.

İlk hasta...Türkiye'de ve bölgede bir ilk. Bu çok önemli. Teşekkürler.

Aynı zamanda avantajı, parçayı daha odaklanmış bir dozda yapabiliyorsunuz böylece birden çok noktayı tedavi edebiliyorsunuz.

Normal dokuya zarar vermiyor bu önemli. Benim açımdan son teknolojiyi hastalarıma uygulamak çok önemli. bu nedenle bu sisteme sahip olmaktan dolayı çok mutluyum ve bu teknolojiyi bulanları tebrik ediyorum.

Prof. Dr. Mehmet Haberal ve konuğu Habib Nehme, ilk hastanın da tedavi sürecini ve tedavi sürecine ilişkin planlamasını dikkatle izledi. Prof. Dr. Cem Önal da bilgi verdi.

Daha sonra Prof. Dr Haberal ve Habib Nehme ile Prof. Dr. Haberal'in, "Harika takımımız var" dediği o ekibi kutlama pastasını kesti.

Prof. Dr. Haberal konuğunu bir süre daha ağırladı. Bu sırada meslek hayatına büyük başarılar ve ödüller sığdıran Prof. Dr. Mehmet Haberal, konuğu Habib Nehme'ye bir de organ hakillerini anlattığı bir de kitabını imzalayarak hediye eetti.

Prof. Dr. Mehmet Haberal , fotoğrafı önünde "Tıp dünyasında devrimin önsözü" dediği hocası merhum Prof. Dr. İhsan Dogramacı'yı da andı.

Buradaki Prof. Doğramacı...kendisi Beyrut'ta eğitim gördü. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi'ni kurdu. Benim eski Üniversitemdi. Organ nakli konusunda o bana kapı açtı. Daha sonra 1975 yılında organ nakillerine başladım. Bunu başarabilirsin dedi.Harika
bir adamdı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz