Fransa'da Yerel Seçimler

Fransa'da Yerel Seçimler

Fransa'daki yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi büyük bir yenilgi aldı... Sandığa gitmeyenlerin oranı tarihi rekorla yüzde 60 olarak açıklanan seçimlerde Yeşiller Partisi ülkenin önemli kentlerini kazandı.. Türk asıllı adaylardan Anyes Evren Paris merkez ilçede Metin Yavuz ise kentin banliyölerinden Valenton'da belediye başkanı seçildi..

Fransa'da yerel seçimlerin ikinci turunun kaybedeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi, Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi oldu.

İkinci turda 16,5 milyon seçmen yaklaşık 5 bin belediyenin yöneticilerini belirledi. İlk ve ikinci turda toplamda 34 bin 967 belediye başkanı ve yardımcıları seçildi.

Seçimde sandığa gitmeyenlerin oranı tarihi rekorla yüzde 60 olarak açıklandı. Bu oran 2014'teki yerel seçimlerde yüzde 37,87 olarak gerçekleşmişti.

Seçimin ikinci turunda, Macron'un partisi ülkedeki büyük şehirleri kaybetti. Yeşiller Partisi Lyon, Bordeaux, Strazburg, Poitiers, Besançon ve Marsilya'da seçimi kazandı.

Başbakan Edouard Philippe, Le Havre'da girdiği yarışta yüzde 58,83 ile seçimi kazandı.

Paris'te Sosyalist Partinin adayı mevcut Belediye Başkanı Anne Hidalgo, oyların yüzde 48,7'sini alarak yeniden belediye başkanı seçildi.

Perpignan'da aşırı sağcı Marine Le Pen'in liderlik yaptığı Ulusal Birlik Partisi'nin adayı Louis Aliot, yüzde 52 oy alarak belediye başkanı seçildi.

Fransa'daki seçimlerde Türk kökenli 2 siyasetçi de Belediye Başkanı seçildi..

Geçtiğimiz yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde merkez sağ Cumhuriyetçiler Birliği Partisinden milletvekili seçilen Anyes EVREN başarısını yerel seçimlere de taşıdı.

Evren, Paris'in en büyük merkez ilçesi 15. bölgeden Belediye Başkanı seçilerek dikkatleri üstüne çekti. İkinci turda rakibi Ermeni asıllı Toranyan karşısında yüzde 54 oranında oy alan Anyes EVREN için Cumhuriyetçiler Birliği Partisi'nin gelecekteki Genel

Başkanı yorumları yapılıyor..

Metin Yavuz ise yerel seçimlerin ikinci turunda, başkent Paris'in banliyölerinden Valenton'da oyların yüzde 53'ünü alarak belediye başkanı seçildi. Seçime bağımsız aday olarak katılan Yavuz, kentteki yaklaşık 100 yıllık Komünist Parti geleneğine son verdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz