Çekya Senatosu'nun 1915 Olaylarına İlişkin Kararına Tepki

Çekya Senatosu'nun 1915 Olaylarına İlişkin Kararına Tepki

Çekya Senatosu'nun 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyan kararına Türkiye sert tepki gösterdi.. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bizim için yok hükmünde olan bu karar, günlük çıkarlar peşinde koşarak tarihi masa başında yazmaya çalışanların beyhude çabalarından başka bir şey değildir" denildi.. Kararın Çekya 'hükümetinin tutumunu yansıtmadığı' da vurgulandı...

Dışişleri Bakanlığı, Çekya Parlamentosu'nun Senato kanadında, 1915 olaylarına ilişkin alınan karara tepki gösterdi...

Kararın, iki ülke ilişkilerine 2017'de zarar veren ve tek taraflı asılsız söylemler üzerine kurgulanan çarpık zihniyetin, Çekya'da halen etkin olduğunu gösterdiği bildirildi.

Açıklamada, söz konusu kararın, tüm dünyanın Covid-19 salgınıyla mücadele ettiği bir dönemde, Senatoda az sayıda üyenin bulunduğu ortamda alınmış olmasının, bunun arkasındaki sinsi zihniyeti de gözler önüne serdiği vurgulandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkeme'sinin 2015 yılındaki kararının, 173. ve 231. maddelerinde tespit ederek, 2017'de ikinci bir kararla yinelediği üzere, 1915 olaylarına tarihsel bir tartışmadan fazla anlam yüklenmesinin mümkün olmadığı kaydedildi..

Açıklamada, Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek'in bu kararın, "hükümetin tutumunu yansıtmadığını" duyurduğu ve bunun not edildiği belirtildi...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz