COVİD-19 Salgını Nedeniyle Singapur'da Bir İlk

COVİD-19 Salgını Nedeniyle Singapur'da Bir İlk

Covid-19 salgını Singapur'da yargı sisteminin çalışmasını da değiştirdi.. Mahkeme, coronavirüs önlemleri kapsamında uzaktan yargılanan bir kişiyi video konferans yoluyla ölüm cezasına çarptırdı. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise kararı sert bir açıklama ile eleştirdi..

Singapur'da uyuşturucu kaçakçılığı suçlaması ile yargılanan 37 yaşındaki bir suçluya idam cezası hükmü video konferans yöntemiyle verildi.

Yüksek Mahkemeden yapılan açıklamada, yeni tip coronavirüs salgını önlemlerine atıfta bulunularak, "Mahkemeye katılan herkesin güvenliği için duruşma video konferans yoluyla gerçekleştirildi" denildi..

Açıklamada, Singapur'da uzaktan duruşma yoluyla ilk kez ölüm cezası verildiği belirtildi..

İnsan Hakları İzleme Örgütü ise kararı, “Singapur’un ölüm cezasını kullanması acımasız ve insanlık dışı. Bir insanı ölüm cezasına çarptırmak için Zoom gibi uzaktan teknolojinin kullanılması bunu daha da kolaylaştırıyor” sözleriyle eleştirdi.

Singapur, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında duruşmaları nisan ayından itibaren durdurdu ve 1 Haziran'dan sonraki tarihlere erteledi.

Uyuşturucu ile mücadelede 'sıfır tolerans' politikası uygulanan Singapur'da son on yılda narkotik suçlar nedeniyle yüzlerce kişi idam cezasına çarptırıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz