Türkiye Genç Nüfusta Avrupa'nın Zirvesinde

Türkiye Genç Nüfusta Avrupa'nın Zirvesinde

Avrupa İstatistik Ofisi ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye genç nüfusuyla bir çok ülkeyi geride bıraktı... 13 milyona ulaşan gençleriyle Türkiye, Avrupa Birliği üyesi 20 ülkenin nüfusunu geçti...

Türkiye'de genç nüfus 13 milyona yaklaştı. Bu oranla Trükiye, Avrupa Birliği üyesi çok sayıda ülkeyi genç nüfus konusunda geride bıraktı.

Avrupa İstatistik Ofisi ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, geçen yıl itibarıyla Türkiye'nin 15-24 yaş grubundaki genç nüfusu 12 milyon 955 bin 672 kişi olarak hesaplandı. Bu, Türkiye'nin toplam nüfusunun yüzde 15,6'sına karşılık geldi.

Türkiye gençleriyle, Belçika'dan Yunanistan'a, İsveç'ten Macaristan'a AB üyesi 20 ülkenin nüfusunu geride bıraktı.

Bu yılın şubat ayında AB'den ayrılan, 7 milyon'u biraz geçkin gence sahip Birleşik Krallık, birliğin bu gruptaki toplam nüfusunun 47 milyona gerilemesine neden oldu.

Hem genç sayısı hem de toplam nüfusa oranı açısından Avrupa'nın zirvesinde yer alan Türkiye'yi, genç nüfus oranı açısından yüzde 12,8 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, yüzde 12,63 ile Danimarka, yüzde 12,55 ile İrlanda ve yüzde 12,34 ile Hollanda
izledi. Bu oran Fransa'da yüzde 11,75, Almanya'da yüzde 10,37 ve İtalya'da yüzde 9,75 olarak hesaplandı.

AB ülkeleri arasında en düşük genç nüfusa oranına sahip ülke ise yüzde 8,90 ile Bulgaristan oldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz