Başkent Üniversitesi'nde Uluslararası Sempozyum

Başkent Üniversitesi'nde Uluslararası Sempozyum

Organ nakli ve dinin bu konuya bakışı... Türkiye'de olduğu gibi pek çok ülkede de tartışılıyor, konuşuluyor... Binlerce kronik organ hastası sağlığına kavuşabilmek için organ beklerken, pek çok sağlıklı organ bağışlanmadığı için yok olup gidiyor. Prof. Dr. Mehmet Haberal, sorunun çözümü için 13 ülkeden din adamlarını, bilim insanlarını ve organ nakli koordinatörlerini, Başkent Üniversitesi çatısı altında biraraya getirdi. "Ölen insanların organlarının kullanımı ve bu konuya dini bakış" konulu uluslararası sempozyumun ikinci gününde de çok önemli oturumlar gerçekleştirildi. Gazeteci, öğrenci ve sanatçıların da katıldığı panel bölümünde, çözüm önerileri bir kez daha ele alındı. Sempozyumun kapanış konuşmasını yapan Prof. Dr. Haberal, tüm katılımcılara teşekkür etti; "Kronik organ yetmezliği yaşayan hastaların hayatını kurtarmak için pekçok şey ifade ettiniz. Bunu gerçekten takdir ediyorum" dedi.

Türkiye, Avustralya, ABD, Lübnan, Kuveyt, Katalonya, Özbekistan, Mısır, Suriye, Hindistan, İngiltere, Kanada, Kazakistan...

13 ülkeden din adamları, ilahiyat ve tıp fakültelerinden bilim insanları, hekimler, organ nakli koordinatörlerini Ankara'da, Başkent Üniversitesi çatısı altında bir araya getiren sempozyum 2. günündeydi.

Ev sahibi Prof. Dr. Mehmet Haberal...

Ölen insanlarının organlarının kullanımı ve bu konuya dini bakış ele alındı...

Kadavradan bağışın artırılması için çözüm önerileri paylaşıldı.

İlk oturumda kürsüye çıkan önce; Avustralya'dan Prof. Dr. Philip O'Connell'dı. (FİLİP O KANIL )

Ardından Mısır'dan Prof. Dr. Gamal Saadi, Suriye'den Prof. Dr. Bassam Saeed (SAİD) ve Hindistan'dan Prof. Dr. Vivek Kute, ülkelerindeki kadavradan bağışları değerlendirdi.

Prof. Dr. Mehmet Haberal ve konuklar da soru ve görüşleriyle sunumlara katkı verdi.

İkinci oturumda Hindistandan Prof. Dr. Jai Prakash, (JEY PIRAKAŞ) Avustralya'dan Prof. Dr. Gail Moloney (GEYL MOLONİ) ve İngiltere'den Prof. Dr. Claire Williment (Kıler Villimınt) kürsüdeydi. Ülkelerindeki faaliyetler hakkında bilgi
verdiler.

Prof. Dr. Haberal, daha sonra konuklarını öğle yemeğinde ağırladı.

Organ nakli ve din konulu panele; Mustafa Balbay, Pınar Ayhan, Halil Kılıç ve Tıp fakültesi öğrencileri de katıldı....

Kanada'dan Prof Dr Marcelo Cantarovich (Marselo Kentaroviç) ile ABD'den Prof Dr Medhat Askar'ın oturum başkanlığını yaptığı panelde, gazeteci Mustafa Balbay konunun medya boyutunu değerlendirdi.

Pınar Ayhan ise sanatçı bakış açısıyla paylaştı, görüşlerini...

Diyanet işleri başkanlığı din işleri yüksek kurul uzmanı Halil Kılıç, İslam dininin organ nakline bakışını anlattı...

Tıp öğrencileri de görüşlerini açıkladı ve sorularını yöneltti.

Prof Dr. Mehmet Haberal, güven vurgusu yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın nakilli hastaları da katıldı panele...

Sempozyumun kapanış konuşmasını Prof. Dr. Mehmet Haberal yaptı. Organ bağışı çağrısını yineledi, katılımcılara teşekkür etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz