Irak'taki Protesto Gösterilerinde Kan Aktı

Irak'taki Protesto Gösterilerinde Kan Aktı

Irak'ta tansiyon yine yükseldi. Başkent Bağdat'taki hükümet karşıtı gösterilerde, 2 kişi yaşamını yitirdi... Polis ile eylemciler arasındaki arbedenin çatışmaya dönüşmesi üzerine, bazı kentlerde resmi tatil ilan edildi. Irak sokaklarında gerginlik devam ederken Bağdat'ta Yeşil Bölge'ye 3 adet füze atıldı. Saldırıda ölen yada yaralanan olmadı.

Irak'ta hükümet karşıtı tepkiler tırmanıyor...

Başkent Bağdat'ta, işsizlik ve yolsuzluğu protesto eden göstericiler, kentin merkezi bölgelerinde lastik yakarak trafiği engelledi.

Güvenlik güçleri, protestoculara gaz bombası ve gerçek mermi kullanarak müdahale etti. Olaylarda 2 kişi yaşamını yitirdi, 60 kişi yaralandı.

Gerilim, güney vilayetlerine de yayıldı. Bunun üzerine hükümet; Zikar, Kadisiye, Necef ve Babil’de önlem olarak okulların tatil edilmesine karar verdi.

Gösterilerin barışçıl olarak sürmesi için çağrı yapan Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Haşdi Şabi’nin göstericilere karşı kullanılmamasını istedi.

1 Ekim'den bu yana devam eden protestoların merkezi Bağdat'ta; hükümet binaları ve büyükelçiliklerin bulunduğu Yeşil bölge, yine füzelerin hedefindeydi.

Gece saatlerinde Amerikan Büyükelçiliği yakınlarına 3 katyuşa füzesi atıldı. Iraklı yetkililer saldırıda ölü yada yaralının olmadığını açıkladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz