Ortak Devriye, Suriye'yi Hareketlendirdi

Ortak Devriye, Suriye'yi Hareketlendirdi

Soçi mutabakatı planlandığı şekilde işlerken, Amerika Birleşik Devletleri de müttefiki terör örgütü PYD/PKK'ya desteğini arttırıyor... Türkiye, Rusya ile gerçekleştirilen 3'üncü ortak devriyede, sivil güvenliğine dikkat edildiğini vurguladı. Washington ise terör örgütü IŞİD ile mücadele edildiği iddiasını yineleyerek, Suriye'nin kuzeyinde PYD/PKK'ya desteğin devam edeceğini açıkladı.

Türkiye ile Rusya, Fırat'ın doğusunda 3'üncü ortak kara devriyesini gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığı, halkın güvenliğine ilişkin gerekli dikkat ve hassasiyet gösterilerek, faaliyetin planlandığı şekilde tamamlandığını duyurdu.

Sınırdan 10 kilometre derinlikte gerçekleştirilen devriye sonrası, Birleşmiş Milletler, Soçi mutabakatı kapsamında ara verilen Barış Pınarı Harekatı'na yönelik bir rapor yayınladı.

Kuruluş, operasyonun başladığı 9 Ekim’den bu yana, 92 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Can kayıplarının 31'ine, el yapımı bomba ve mermilerin yol açtığı belirlendi.

Amerika Birleşik Devletleri de tüm tepkilere karşın, müttefiki terör örgütü PYD/PKK'ya, Suriye'nin kuzeyinden çekilmesi için tanınan sürede desteği arttırdı.

Almanya ziyaretinde Başbakan Angela Merkel ile ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “muazzam kaynak” sağladıklarını söylediği terör örgütüne yardımların süreceğini söyledi.

Ülkesinin, Suriye'den çekilmediğini özellikle vurgulayan Pompeo, "gurur duyduklarını" belirttiği karara gerekçe olarak, örgütün IŞİD'e karşı mücadele ettiği iddiasını yineledi.

Amerikan Bakan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un tartışmaya açtığı NATO için gözdağı da verdi. Pompeo, müttefiklerin sorumluluğunu yerine getirmemesi durumunda, NATO devrinin kapanabileceğini aktardı.

9'uncu yılına giren Suriye'deki savaşa kalıcı çözüm bulmak için hızlanan Anayasa Komitesi ise ilerlemeden memnun...

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen toplantıların ilk turunun ardından Şam yönetimini temsil eden Ahmed Kuzbari, kritik bir açıklamada bulundu. Zirveye önem verdiklerini belirten Kuzbari, milli istikrarı sağladığı sürece yeni anayasa yapmaya açık
olduklarını belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz