TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tokyo ve Meksika'da

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tokyo ve Meksika'da

Tokyo'da G20 Parlamento Başkanları Zirvesi'ne katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, bu kez Meksika'nın başkenti Mexico'ya gitti. "Sosyal İçermenin Geliştirilmesinde Parlamentoların Rolü" konulu toplantıya katılacak olan Şentop ve beraberindeki heyetin ilk durağı ise Mexico'da bulunan "Atatürk anıtı" oldu.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, yurt dışı temaslarını sürdürüyor. Mustafa Şentop, Japonya'nın başkenti Tokyo'da G20 Parlamento Başkanları Zirvesi'ne katıldı.

Şentop'a ziyaretinde AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis İdare Amiri ve MHPankara Milletvekili Erkan Haberal,

Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ile milletvekilleri Ali Öztunç ve Hüseyin Örs eşlik etti.

G20 Parlamento Başkanları Zirvesinin ardından ikili görüşmeler gerçekleştiren Şentop; zirveye ev sahipliği yapan Japonya Danışma Meclisi Başkanı Akiko Santo ile biraraya geldi.

Meclis Başkanı, görüşmelerde muhataplarından Fethullahçı terör örgütünün faaliyetlerinin sonlandırılması konusunda işbirliği yapılmasını istedi.

Şentop, ardından Tokyo Büyükelçiliğinde Büyükelçi Murat Mercan'ın onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

Şentop'un bir sonraki durağı ise Japonya Danışma Meclisi Başkanı Akiko Santo'nun ev sahipliğindeki resepsiyon oldu.

Şentop, Santo'ya, Ertuğrul Fırkateyni ve Osmanlı askerlerinin tasvirinin yer aldığı çini tabak hediye etti.

Mustafa Şentop, Tokyo Camisi ve Tokyo Türk Kültür Merkezi'ni de ziyaret etti.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile beraberindeki heyet G- 20 Parlamento Başkanları Zirvesi için gittiği Tokyo'daki temaslarını tamamlamasının ardından bu kez Mexico'ya geldi.

"Sosyal İçermenin Geliştirilmesinde Parlamentoların Rolü" başlıklı MIKTA Parlamento Başkanları 5. Danışma Toplantısına katılacak olan Mustafa Şentop'a ziyaretinde yine

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis İdare Amiri ve MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ile milletvekilleri Ali Öztunç ve Hüseyin Örs eşlik etti.

Meclis başkanı Şentop ve beraberindeki heyet, toplantı öncesi ise Türkiye’nin Meksika Büyükelçisi Tahsin Timur Söylemez ile birlikte La Reforma Bulvarı üzerindeki Atatürk anıtını ziyaret etti.

Şentop, kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi anıta bıraktı, ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz