AB Son 2 Yılda türkiye'ye 1.2 Milyar Euro Fon Kesintisi Yaptı

AB Son 2 Yılda türkiye'ye 1.2 Milyar Euro Fon Kesintisi Yaptı

Brüksel'in Ankara karşıtı politikası hemen her alanda kendini gösteriyor... Avrupa Birliği bu kez de, insan hakları ihlallerini öne sürdü.... Birlik Komisyonu ihlalleri, gerekçe göstererek, son 2 yılda Türkiye'ye toplam 1.2 milyar eurodan fazla fon kesintisi yaptı..

Avrupa Birliği, insan haklarının ihlal edildiğini öne sürerek 2017'den bu yana Türkiye'ye toplam 1.2 milyar eurodan fazla fon kesintisi yaptı.

Açıklamada, reformlarda, temel hak ve hürriyetler konusunda Türkiye'nin ilerleme sağlayamadığı iddia edildi..

Fon kesintisine gösterilen bir diğer gerekçe de, Ankara'nın Avrupa Birliği standartlarında demokratik değerleri geliştirecek nitelikte projeler geliştirmemesi oldu.

Avrupa Birliği Komisyonu daha önce de, Türkiye'ye yapılan yardımların yüzde 40 oranında azalacağını, 2018-2020 yılları arasında 759 milyon euro kesinti yapılacağını belirtmişti.

Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz mart ayında Avrupa kurumlarına çağrıda bulunarak, Ankara ile müzakerelerin askıya alınması ve fon kesintisine gidilmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminden bu yana Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakereleri donmuş durumda. Gümrük Birliği'nin reforme edilmesi veya vize muafiyeti de Brüksel'in gündeminde bulunmuyor.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz