Haydarpaşa ve Sirkeci Garları İhalesi

Haydarpaşa ve Sirkeci Garları İhalesi

Haydarpaşa ve Sirkeci Gar alanları ihalesinden elenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakleri, ihalenin iptali için dava açtı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun çağrısı üzerine, çok sayıda avukat da destek için adliyede toplandı.

Haydarpaşa ve Sirkeci Gar alanları ihalesinden İBB İştiraklerinin elenmesi, yargıya taşındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi avukatları, ihalenin iptali için Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açtı; ihalede belediyeyi safdışı bırakanlar hakkında da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun çağrısı üzerine, çok sayıda avukat ve meslek örgütü temsilcileri ve vatandaşlar destek için Anadolu Adliyesi'nde toplandı.

Büyükşehir Belediyesi hukuk müşaviri Eren Sönmez, yaptığı açıklamada belediye iştiraklarının ihaleden hukuka aykırı şekilde devre dışı bırakıldığını ifade etti.

Biz ihaleye katıldık. bizim ve diğer ihaleye katılanın evrakları incelendi ve hukuka uygun bulundu. Bizim zarflarımız açılmasına rağmen hukuka aykırı işlemle karşılaştık. Biz hepsinin hukuka aykırı olduğu ihaleye yetrliliğimiz olduğu ve ihale yapılmadan
önce buraların reddine karşı dava açtık.

Destek için adliyeye gelen İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da ihale yasasını eleştirdi.

Kez değişmiş ihale yasasından bahsediyoruz bunun nedeni adrese teslim ihaleler yapmak. Bir sürü mal varlığının özel kişiler eline geçirilmesini kanıksadık. Birgün bir belediye başkanı çıktı bunlar İstanbulların dedi.

Mimarlar Odası yönetimi de ihalenin iptali için dava açtı.

Bu ihale süreci baştan sona hukuksuz yargıya çalınan bir karadır. İbb nin ihtiyacını karşılamalıydı bununla ilgili dava kararları var

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz