Afrika ile Mısır Organ Nakli Derneği'nin ortak kongresi Kahire'de yapıldı.

Afrika ile Mısır Organ Nakli Derneği'nin ortak kongresi Kahire'de yapıldı.

Yeni kurulan Afrika Organ Nakli Derneği ile Mısır Organ Nakli Derneği'nin ortak kongresi Mısır'ın başkenti Kahire'de yapıldı.... Prof. Dr. Mehmet Haberal, onur konuğu olarak davet edildi. Kongrenin açılışını gerçekleştirdi, dünyada ve bölgede organ naklinin gelişim sürecini, başkanlığını yürüttüğü Dünya Organ Nakli Derneğinin çalışmalarını anlattı.... Haberal'a katılımı ve desteği için plaket takdim edildi. 2 derneğin Prof. Dr. Haberal'dan talebi ise aynı.... Organ naklinde Afrika'yı, istenilen düzeye yükseltmek.... Çin, Hindistan ve Afrika komitelerini kuran Prof. Dr. Mehmet Haberal, hem organ nakli dernekleri hem de Başkent Üniversitesi ile Afrika ülkelerine katkı vermeye hazır.

"organ nakli hayat kurtarır..... " Ancak hala pek çok ülke bu imkana sahip değil.... Onlardan biri de; Afrika....

Prof. Dr. Mehmet Haberal, dünya organ nakli derneği başkanı olarak pek çok adım attı....

Sorunların çözümü için Çin, Hindistan ve Afrika Komitelerini kurdu, Dünya Organ Nakli Derneği'nin bölgesel toplantılarına İstanbul'dan start verdi. Ve yine bu amaçla; Mısır'daydı....

Afrika Organ Nakli Derneği'nin ilk, Mısır Organ Nakli Derneği'nin 5. toplantısı, ortaklaşa, 16-17 Ekim tarihlerinde Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleştirildi. Prof. Dr. Mehmet Haberal, onur konuğuydu....

Prof. Dr. Haberal, kongrenin açılışını gerçekleştirdi. Dünyada ve bölgede organ naklinin gelişim sürecini anlattı. Afrika ülkelerden katılan bilim insanları da ülkelerindeki sorunları dile getirdi.

Transplantasyonun önemli isimlerinden; Prof. Rashad Barsoum (reşad basuum) ve Afrika Organ NAkli Derneği'nin ilk başkanı Gamal Saadi Prof. Dr. Haberal'a plaket takdim etti.

Prof. Dr. Haberal da Başkent Üniversitesi'ni simgeleyen bir anı ile teşekkür etti.... Afrika Organ Nakli Derneği'nin rozeti de, başkan Gamal Saadi tarafından takdim edildi Haberal'a....

Prof. Dr. Mehmet Haberal, kurduğu organ nakli dernekleri ile Orta Doğu ve Orta Asya'da önemli rol oynadı. Dünyayı Türkiye çatısı altında birleştirerek, organ nakli faaliyetlerine ivme kazandırdı.

Afrika ülkelerinin de Haberal'dan talebi bu...Haberal da bu desteği vermeye hazır.... Kongrenin ayrıntılarını ve dile getirilen sorunları yurda dönüşünde Esenboğa Havaalanında anlattı....

Doku ve organ nakilleri çok önemli. insanları hayata döndürüyor. bir çok ülkede henüz bu ameliyatlar yapılamıyor.

Dünyada özellikle canlıdan trans. da ilk 5'teyiz. kadavradan az.

TTS Başkanı olarak, hangi bölgelerde ne gibi problemler var, nasıl çözeriz ile meşgulüm. komiteler kurduk. hindistan, afrika'da.

Geçen hafta taşknet'teydik. tdtd orta asya yı hareketlendirdi. faaliyetleri hızlanmaya başladı.

Afrika; mesot k. afrikayı içine alıyordu. 50nin üzerinde ülke var. bir çoğunda transp. ile ilgili hiçbirşey yok. 2012 'de ilk böbrek biyopsisi başlamış. afrika bu durumda.

Başkanlığı devraldığımda, afrika'da bu konuyu nasıl gerçekleştiririz ? bir organizasyon gerekli. afrika organ nakli dern. kuruldu.

Kongrenin açılışını yapmak üzere gittik. ciddi sorunlar olduğunu öğrendik. tts olarak görevim; onlara katkı sağlamak. mesot, tond, tdtd olarak da görevimiz; sizlere katkı sağlamak.

Hastaların hayatı ameliyat masasında değişir. imkanların olmadığı yerde hastalar ölüyor.... 70'li yıllar.... Şimdi başkent.üniversitesi 20 den fazla diyaliz merkezi var.

Afrikayı gerekli düzeye çıkarmak hepimizin görevi. b.ü olarak da katkı sağlamak durumundayız.

Afrika ile ilgili faaliyetleri de, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal anlattı....

Kahire ziyaretinde Prof. Dr. Mehmet Haberal'a eşlik eden, çektiği görüntüleri Kanal B ile paylaşan Başkent Üniversitesi Genel Koordinatörü Eczacı Feyyaz Artukoğlu da izlenimlerini aktardı.

Afrika ülkelerine el attı. pek çok beklentileri varmış.

TTS Başkanı orada. konu organ nakli. bir kıta; herkes dertlerini anlatıyor. 2012 ilk böbrek biyopsisi yapabildik. iyi ki hocamız var. yakında onların da sorununu çözecek.

Prof. Dr. Mehmet Haberal, bilimsel kongrelerin önemini vurguladı. Dünya Organ Nakli Derneği'nin bölgesel toplantılarının devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

TTS nin bölgesel toplantıları yapmasının çok daha yararlı olacağını düşünüyorum. ilkini ist'da düzenledim. medya çok önemli.

Artık tütkiye herşeyiyle bir model konumunda. özellikle organ naklinde geldiğimiz nokta.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz