Trump'ın Mektubuna Tepki Yağdı

Trump'ın Mektubuna Tepki Yağdı

Abd Başkanı Donald Trump'ın mektubu siyasetin gündeminde... Diplomatik teamüllere ve üsluba uymayan mektuba, hem iktidardan hem de muhalefetten tepki yağdı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, mektubun çöpe atıldığını ifade ederken, ana muhalefet "buna hak ettiği yanıt verilmelidir" çağrısında bulundu.

Bu kağıt parçasının muhattabI AKP Genel Başkanı Erdoğan değildir. Bu hakaretlerin muhattabı Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Türkiye Cumhuriyeti devleti böyle bir hadsizliği hiçbir zaman kabul etmemiştir, bugün de etmemelidir.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı, 9 Ekim 2019 tarihli mektubun ortaya çıkması, tepkileri de beraberinde getirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, mektubun çöpe atıldığını ve cevabın Barış Pınarı Operasyonu'yla verildiğini bildirdi.

Bir açıklama da Rusya'dan geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, "Trump'ın mektubunun son derece olağan dışı" olduğunu vurguladı, böyle bir dil kullanımına devlet liderlerinin yazışmalarında nadiren rastlanacağı yorumunda bulundu.

Trump'a, iktidar kanadından da sert tepkiler geldi.

Biz harekatı 9'unda başalttık biz cevabımızı sahada verdik.

Mektuptaki üslubun yakışıp yakışmadığı ile ilgili Amerikalılar cevap veriyor, Amerika böyle bir seviyesizlik görmedik diye

Dolayısıyla zaten seviyeyle ilgili en iyi cevabı Amerikan halkı vermektedir

Yetkili resmi makamlarca yapılan açıklama yok. bu tür tavırlar Türkiye'ye karşı üstenci bir dil, harekata karşı yapılan kınamalar, eleştiriler olmuştur. Tüm bu üsluplara karşı Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye Cumhuriyeti 9 ekim saat 16.00 itibarıyla
gereken cevabı vermiştir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bir devleti, bir katil ile masaya oturtmaya çalışıyor. Oturmadık, oturmayacağız" sözleriyle Trump'ın taleplerine sert çıktı.

Mektup, ana muhalefetin de gündemindeydi.

Katıldığı programda Mektubun çöpe atıldığı iddialarına değinen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, mektuba Gereken cevabın verilmesi gerektiğini belirtti.

Bunun Türkiye'ye gönderilmesi başlı başına bir skandal

Bunlar zaten Devletin arşivine giriyor ne çöpe atması kimi kandırıyorsunuz Devletin arşivine giriyor bunlar sizde biliyorsunuz bende biliyorum.

Türkiye Cumhuriyetine hakaret eden bir Mektup gelmiş, şimdi çöpe attık ne demek çöpe atabilirsin, cevap verilmesi lazım.

Trump'ı eleştiren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi.

Bu olan bitenler müttefiklik hukukuna hiçbir şekilde sığmamamktadır. Buna hak ettiği yanıt verilmediği sürece Trump'ın küstahlığı daha da artacaktır. Bu müsvedde sahibine derhal iade edilmelidir.

Öztrak, "mektuba Barış Pınarı Harekatı ile yanıt verildi" açıklamasının gerçeği yansıtmadığını da savundu.

Barış Pınarı Harekatı 9 ekim 2019 saat 16'da başlamıştır. Bu sırada Abd'de saat henüz 9'dur. Yani mesai daha yeni başlamıştır. Demekki bu kağıt parçası, harekat başladıktan sonra yazılıp gönderilmiştir. Dolayısıyla bu müsvedde ortada durmaktadır
buna daha henüz gerekli cevap verilmemiştir.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz