Almanya’nın Silah İhracatında Yükseliş

Almanya’nın Silah İhracatında Yükseliş

Almanya’nın silah ihracatında bu yıl içinde geçen seneye kıyasla artış kaydedildi. 2019 yılında Almanya'nın en fazla silah ve teçhizat sattığı ülke 1 milyar 770 milyon euro ile Macaristan oldu. Silah satılan ülkeler arasında Yemen’deki savaşa katılan Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de bulunması dikkati çekti.

Almanya silah satışında da gelişme kaydediyor..

Yeşiller milletvekili Omid Nouripour'un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı'nın verdiği yanıta göre, Eylül ayı sonuna kadar verilen ihracat onayları, 2018'in aynı dönemine kıyasla yüzde 75 artarak 6 milyar 350 milyon euroya ulaştı.

Bu yılın ilk yarısında verilen 5 milyar 300 milyon euro değerindeki ihracat izni geçen yılın tamamında yapılan satıştan daha fazla oldu. Almanya'nın 2018'deki silah ve teçhizat ihracatının değeri 4 milyar 800 milyon olarak kaydedilmişti.

2019 yılında Almanya'nın en fazla silah ve teçhizat sattığı ülke 1 milyar 770 milyon euro ile Macaristan oldu.

İkinci sırada ise 802 milyon euro ile Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğünde oluşturulan uluslararası koalisyona katılan Mısır bulunuyor. Yemen'deki koalisyonda yer alan Birleşik Arap Emirlikleri ise 206 milyon euroluk silah satışı ile dokuzuncu sırada.

Almanya’nın silah satışına onay verdiği ülkeler arasında Cezayir 238 milyon euro ile yedinci, Katar ise 212 milyon euro ile sekizinci sırada bulunuyor.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz